Новини
Україна-суспільство
Політика

Якими будуть результати зростання мінімальної зарплати


З 1 вересня «мінімалка» підвищиться до 5000 гривень. Упродовж наступного року виплати зростатимуть ще двічі – до 6500.

Епідемія COVID-19 не залишила без негативних наслідків  українську економіку. Карантинні правила, супроводжувані низкою обмежень, вдарили по тих родинах, які на кілька місяців залишились без звиного доходу і були змушені жити на заощадження. Нацбанк інформує, що у першому півріччі цього року заощадження українців скоротилися майже на 6 відсотків. Аби вирівняти ситуацію, Президент Володимир Зеленський ініціював підвищення мінімальної зарплати з вересня. За рахунок чого планується це підвищення і коли чекати наступного, дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

З вересня – плюс до зарплати

Парламент України 25 серпня ухвалив закон, яким передбачається з 1 вересня підвищення «мінімалки» до 5 000 гривень. Уряд розрахував, що збільшення зарплати дасть змогу привести її у відповідність із реальним прожитковим мінімумом, а він нині складає фактично 4 900 грн. Передовсім повинні зрости доходи працівників бюджетної сфери: вчителів, медиків, соціальних працівників – тобто тих, чиї посадові оклади розраховуються за єдиною тарифною сіткою, прив’язаною до мінімальної зарплати.

«Це певні кроки у напрямку дійсно цивілізованого рівня життя в Україні. Карантин продовжується, але після серйозної паузи, коли понад два місяці не працювали ні підприємці, ні ФОПи, багато державних підприємств, зараз дуже важливо трішки підтримати людей», – наголошує Володимир Зеленський.

За словами експертів, навіть невелика суму підвищення у 277 гривень, у кризові часи буде відчутною. Голова Ради НБУ Богдан Данилишин зазначає: «Підвищення мінімальної заробітної плати так чи інакше підвищить доходи громадян і, відповідно, збільшить можливість заощаджень. Тому підвищення мінімальної заробітної плати навіть до озвученої величини є необхідним і доцільним у цей момент».

Як запланував уряд, збільшення заробітної плати восени – це тільки перший етап. Упродовж наступного року виплати зростатимуть ще двічі: з 1 січня – до 6 000 гривень, з 1 липня – до 6 500 грн. Наступні підвищення мають передбачити у проєкті державного бюджету на наступний рік, який уряд має подати до Верховної Ради до 15 вересня.

Результати підвищення

Збільшення  мінімальної зарплати планують здійснити за рахунок надходжень від податків. У пояснювальній записці до закону йдеться про збільшення планових податкових надходжень на 541,3 млн грн, зокрема з податку на доходи фізичних осіб і податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів. Також додаткові видатки на оплату праці забезпечать за рахунок економії на обслуговувані держборгу. Через курсову різницю потреба у виплатах зменшилася майже на 3,5 млрд грн.

За прогнозами міністерства фінансів, завдяки збільшенню зарплати у 2020 році близько 1,7 млрд грн додатково отримає ПФУ і ще 1,2 млрд грн – місцеві бюджети і держбюджет.

«Загалом запропоновані зміни стимулюватимуть зростання споживчого попиту, забезпечать детінізацію «сірих» зарплат. Це дозволить підвищити надходження до бюджету Пенсійного фонду, зміцнити стабільність бюджетної та пенсійної системи, а також поліпшить захист трудових і соціальних прав громадян», – каже міністр фінансів Сергій Марченко.

Економісти мають загалом різні погляди на ініціативу Президента. Частина з них застерігає щодо ризиків для інфляції і зростання бюджетних витрат, які складно буде покрити. Зокрема, директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин зазначає: «Виглядає це так, що видатки з бюджету будуть розширюватися. Треба буде шукати за рахунок чого їх покривати. Добре, якщо за рахунок внутрішніх ресурсів».

А ось радник Президента з економічних питань Олег Устенко запевняє, що зростання мінімальної заробітної плати не призведе до приросту інфляції.

«Підвищення мінімальної заробітної плати суттєвого впливу на інфляцію не матиме. Прогнозований приріст інфляції буде на рівні 2%, що на порядок менше, ніж закладено у макроекономічному прогнозі уряду. Так, підвищення заробітної плати може впливати на курс гривні, однак при такій низькій інфляції та понад 28 млрд золотовалютних резервів це не вдарить по курсовим параметрам. Враховуючи обсяги золотовалютних резервів, на фоні того, що у нас продовжується співробітництво з міжнародними інституціями, на фоні того, що Україна робила успішне розміщення своїх європейських бондів говорити, що мінімальна заробітна плата підірве курс, як мінімум неправильно», – пояснює Устенко.

У 2021 році мінімальна зарплата має зрости ще 1,5 тис грн. Наскільки ця сума покращить добробут українців – залежатиме від економічної ситуації загалом.   

Як повідомляв «Погляд», 31 серпня – останній день внесення низки податкових платежів.