Новини
Екологія
За кордоном

Вчені знайшли безсмертне дерево


У гінкго білоба повністю відсутні ознаки старіння.

На сході Китаю росте дивовижне дерево – гінкго дволопатеве (Ginkgo bilŏba). Його називають «живим викопним»: 50 видів рослин з класу гінкгових були поширені по всій планеті ще 200 млн. років тому. Але близько 100 млн. років тому почалося вимирання гінкових, тож до кінця крейдяного періоду залишився лише один вид, пишуть у виданні sciencealert.com.

Гінкго дволопатеве за мільйони років свого існування виробив унікальні захисні механізми від хвороб і шкідників. Він також стійкий до забруднення повітря. Вивчаючи тривалість життя окремих екземплярів, вчені виявили незвичайне довголіття – 600 і навіть 1000 років. Недавнє дослідження розширює ці межі – вірніше, прибирає їх: біологи не знайшли взагалі ніяких ознак старіння у дерева.

Раніше гінкго в основному вивчалися по листю, але на цей раз група вчених вирішила зосередитися на меристемах: тканинах рослин, що складаються з клітин, які інтенсивно діляться і зберігають фізіологічну активність протягом усього життя. Рівень камбію в тканинах є показником здоров'я і росту рослини.

Виявилося, що з часом річні кільця гінкго стають тоншими, але це єдине вікова зміна. Активність генів, здатність до фотосинтезу, пророщування насіння, оновлення листя і опірності до хвороб абсолютно однакові як у молодих, так і у старих дерев.

Виходить, що теоретично дерево може рости нескінченно – воно гине тільки від зовнішніх факторів, таких як удар блискавки, ураган або пожежа. Однак вчені визнають, що найбільш стародавні гінкго вивчені недостатньо: можливо, у них все ж є якісь ознаки молекулярного старіння. Для відповіді на це питання будуть потрібні додаткові дослідження.