Новини
Екологія
Повітря
За кордоном

У Гренландії через потепління розтануло близько 600 мільярдів тонн льоду


Крижаний щит Гренландії втратив близько 600 мільярдів тонн через глобальну зміну клімату. Незважаючи на те, що аномально високі температури були основним фактором танення льодів, поміченого в Гренландії в минулому році, на думку вчених, велика кількість сонячних днів і приплив теплого повітря також зіграли ключову роль в цьому процесі, зазначає ВВС.

В ході дослідження вчені виявили, що рекордна кількість днів без хмар і потоки сонячного світла, що падають на поверхню крижаного щита, сприяли значному зменшенню снігового покриву і таненню льоду. Процес прискорився через прихід до Гренландії струминного повітряного потоку, який в 2019 році довгий час утримував тепло над Європою. Автори дослідження з Данського метеорологічного інституту в Копенгагені прийшли до висновку, що сучасні моделі клімату не враховують вплив блукаючого струминного потоку і можуть привести до недооцінки його впливу на танення льодів, яке стало рекордним в процесі спостереження за цим природним явищем в Гренландії.

Крижаний щит Гренландії в сім разів перевищує площу Британії і місцями має товщину до двох-трьох кілометрів. У ньому зберігається так багато замерзлої води, що якщо цей панцир розтане, то рівень моря у всьому світі підніметься на сім метрів. За даними дослідників, крижаний покрив Гренландії тане в 6 разів швидше, ніж в 1990-х роках. Крім того, дослідження датських учених показало, що 600 мільярдів тонн льоду, що розтанули в Гренландії, додали 2,2 міліметра до глобального рівня моря всього за два місяці.