Київщина
Здоров'я
Технології
Україна-суспільство

Обсервація під контролем. Чи загрожує використання «Дій вдома» цифровим правам?

10.04.2020 Олена Стець 0

Міністерство цифрової трансформації України (Мінцифри) повідомило про запуск мобільної програми "Дій Вдома". Додатку для моніторингу режиму обов'язкової самоізоляції, на якій мають перебувати громадяни, що прибули з-за кордону, з підтвердженням або підозрою на зараження Covid-19.

У публічній комунікації Міністерство позиціонує встановлення додатку як добровільний захід для оптимізації роботи органів влади з протидії пандемії COVID-19. Проте, в описі додатку на Google Play Market стверджується, що «застосунок в обов’язковому порядку встановлюється у смартфони осіб, які можуть бути потенційними носіями вірусу COVID-19 та яких зареєстровано у медзакладах як тих, що потребують самоізоляції або обсервації».

Встановлення додатку є обов’язковим?

Встановлення електронного сервісу є виключно добровільним! Єдиним законодавчим актом, який на сьогодні регламентує використання додатку є Постанова Кабінету Міністрів України № 255 від 2 квітня 2020 року, яка прямо передбачає, що моніторинг додержання самоізоляції та/або обсервації може здійснюватись за допомогою електронного сервісу Мінцифри «за наявності згоди відповідної особи».

Відмова від встановлення додатку чи порушення умов його використання призведе до штрафу?

Ні, відмова не може бути підставою для притягнення до відповідальності за порушення карантинних заходів, оскільки його встановлення можливе лише за згодою особи.

Для моніторингу проходження карантину органи влади можуть використовувати інші способи, не пов’язані з втручанням у ваші цифрові права. Крім того, застосування інформації з електронного сервісу як доказів у провадженні про адміністративне порушення, відповідно до чинного законодавства, є досить ускладненим.

Дані з додатку збирає Мінцифри й порядок їх передачі до Міністерства внутрішніх справ, яке уповноважене складати протоколи про порушення карантинних заходів, не врегульоване законом. До того ж, можливість реагування на push-повідомлення значною мірою залежить від об’єктивних факторів, наприклад стабільності доступу до інтернету.

Чи загрожує використання «Дій вдома» цифровим правам?

Додаток дозволяє збирати великі обсяги досить сенситивних даних: геолокацію (фактично місце проживання), зображення користувача, а також, інформацію про стан її здоров’я в одній базі даних, доступ до якої отримує невизначено широке коло осіб.

В умовах пандемії відстеження дотримання умов самоізоляції та обсервації є виправданими.  Водночас, кожен інструмент стеження необхідно оцінювати з точки зору прозорості щодо порядку обробки отриманих даних та встановлення належних механізмів захисту від зловживань.

Зараз достатньої інформації для того, щоб належно оцінити дотримання стандартів прав людини при використанні «Дій вдома» – немає.

Джерело: Лабораторія цифрової безпеки