Здоров'я
Україна-суспільство

Не вистачило коштів: Україна згорнула розробку власної COVID-вакцини

Над вітчизняним препаратом проти коронавірусу працювали науковці з Інституту біології клітин НАН, що у Львові.

Не вистачило коштів: Україна згорнула розробку власної COVID-вакцини - зображення
Фото: pixabay

Відсутність необхідних технологій, нестача грошей та недостатня зацікавленість держави у виробництві власної вакцини стали причинами того, що розробку наразі зупинили. Про це повідомив академік Андрій Сибірний, пише Суспільне.

Втім, дещо вченим все ж вдалося зробити. Науковець розповів, що план роботи вчені виконали –  зробили продуценти вірусних білків на гуманізованих дріжджах, очистили білки, охарактеризували їх, довели, що вони є високоімуногенними, тобто викликають появу антитіл у мишей. Наступним кроком мало стати дослідження щодо здатності білків, що утворилися, захистити від смерті через COVID-19 трансгенних мишей.

Дослідження мали проводити у Польщі, бо в Україні немає відповідних лабораторій.

“Не вдалося, тому що Національний фонд досліджень України морочив нам голову пів року, але так і не дозволив перевести гроші до Польщі, хоча жодної заборони на це немає”, – пояснив вчений.

На додаток, навіть на частину роботи, яку могли виконати в Україні, не вистачає коштів.

“Наше дослідження коштувало майже 300 тисяч євро. Щоб зробити вакцину, потрібно досліджувати на великих тваринах – ховрахах, приматах. Потрібні великі обсяги препаратів, потрібно інвестувати 300-500 мільйонів євро. Ніхто не готовий це робити. Я розмовляв із МОЗ, вони кажуть: “Ми не фінансуватимемо це. Нехай фонд цим займається”. Це повисло. Був інтерес президента та прем’єра, коли на ринку вакцин було мало. Тепер вакцин повно. Інтересу до них немає”, – резюмував Сибірний.

Врешті, вчений переконаний: перспектив для розробки української вакцини немає, хоча потреба у власному препараті існує.

Нагадаємо, у КОДА пояснили, що на додаткове третє щеплення проти коронавірусу натепер можуть розраховувати люди із важкими захворюваннями та ті, хто з якихось причин має знижений імунітет.

Згодом стало відомо, що в Україні запроваджують бустерну вакцинацію проти COVID-19.

Нагадаємо також, що 1 та 2 січня пункти та центри вакцинації в Україні не працюватимуть.

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.