Новини
Київщина
Культура

Історичній пам’ятці на Поштовій площі надано статус національної

23.05.2019 Косянчук Інна 0

Рішенням уряду схвалено зміну охоронної категорії пам’ятки «Ділянка прибережного міського кварталу Середньовічного Києва»

Досі «Ділянка прибережного міського кварталу Середньовічного Києва» була занесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як пам’ятка археології місцевого значення наказом Міністерства культури України від 06.12.2016 р. № 1162. Рішення про зміну категорії пам’ятки «Ділянка прибережного міського кварталу Середньовічного Києва» на Поштовій площі у Києві на категорію національного значення, Кабінету Міністрів схвалив на засіданні 22 травня. Також пам’ятці присвоєно  охоронний номер 260094.

Цю пам'ятку розташовану в історичному середмісті м. Києва, під сучасною Поштовою площею, виявлено в процесі археологічних розкопок у першому кварталі 2015 року. Вона обмежується береговою лінією Дніпра, між проїжджою частиною Володимирського узвозу та вулицею Боричів узвіз.  2,5-8 метрів – така глибина залягання археологічного об’єкта. Ще не з’ясовані межі об’єкта південного сходу. Обліковою документацією на пам'ятку археології її історична цінність визначена наступним чином: «Об’єкт дає нову інформацію про розвиток містобудування у середньовічному Києві. Завдяки унікальній збереженості дерев’яної забудови XI-XIII ст., характерної для середньовічних міст Київської Русі, є високоякісне джерело для вивчення та реконструкції історичного минулого столиці Київської Русі».

Міністр культури України Євген Нищук зауважив: «Ділянка прибережного міського кварталу Середньовічного Києва», має особливу історичну та культурну цінність, оскільки тут виявлено артефакти, які стосуються найдавніших сторінок історії України загалом та міста Києва зокрема. Пам’ятка потребує забезпечення її подальшого збереження та музеєфікації.

«Поштова Площа у місті Києві є унікальним осередком України-Руси. Пам’ятка надзвичайно цікава та цінна з археологічної та історичної точки зору, адже ці знахідки датуються Х-ХІ століттям. Ці фрагменти вулиць стародавнього Києва є свідченням нашої прадавньої історії.  Міністерство культури з моменту виявлення пам’ятки підтримало ініціативу щодо надання цьому об’єкту статусу пам’ятки національного значення. Відтепер «Ділянка прибережного міського кварталу Середньовічного Києва», а в народі просто «Поштова» стала пам’яткою археології та історії національного значення. Дякую колегам по Уряду за розуміння та підтримку цього важливого питання, а також небайдужій громаді Києва».

За результатами археологічних досліджень, які у 2014-2017 роках було проведено Державним підприємством «Центр археології Києва» Інституту археології НАН України, об’єкт складається з дерев’яного настилу дороги, що вела від берегової лінії до центральної частини міста, фрагментів дренажної системи XVIII ст., виявлено горизонти культурного шару XI-XIII ст., що залягають на глибині 5,5-8 м, рештки вуличної забудови XII ст., яка відокремлена лінією парканів з напівколод. Також зафіксовано споруду у зрубній техніці, а під нею будівлю XI ст., виконану за каркасно-стовповою конструкцією, досліджено залишки майстерні склороба XIII ст.

Джерело: Урядовий портал

Фото з відкритих інтерент-ресурсів