Новини
Всесвіт

Вчені з’ясували звідки взялися комети в Сонячній системі


Астрофізики сподіваються наблизитися до відповіді на питання про зародження життя на Землі, вивчаючи комети нашої зоряної системи.

Фото: needpix.com

Комети подорожують по Сонячній системі і складаються з каменю, льоду і пилу. Їх ядра можуть досягати десятків кілометрів в діаметрі.

«Ми знаємо, з чого складаються комети і які молекули в них присутні. Вони розрізняються за складом, але зазвичай розглядаються як одна група. Тому я хотів би знати, чи дійсно комети являють собою один клас або можуть розходитися на різні підмножини», – пояснює астроном Крістіан Ейструп, автор нового дослідження, опублікованого в журналі Astronomy & Astrophysics.

Вчений вирішив застосувати сучасні хімічні моделі до комет. У дослідницькій групі Лейденської обсерваторії, в яку входив лауреат премії Кавлі Евін ван Дісхек, він розробив моделі для прогнозування хімічного складу протопланетних дисків – плоских дисків з газу і пилу, що охоплюють молоді зірки. Розуміння складу цих дисків може дати уявлення про те, як формуються зірки і планети. Але ці Лейденські моделі виявилися корисними і в вивченні комет і їх походження.

«Я подумав, що було б цікаво порівняти наші хімічні моделі з опублікованими даними про комети. Ми зібрали деяку статистику, щоб визначити, чи був в молодій Сонячній системі особливий час або місце, гіпотетично сприятливе для зародження комет», – сказав Ейструп.

Дослідники розраховували виявити схожість хоча б у кількох комет, але виявилося, що воно є у всіх 14 вивчених об'єктів.

«Була одна модель, яка найкращим чином підходила кожній кометі. Це вказувало на те, що вони мають спільне походження», – стверджує вчений.

І це місце зародження комет знаходилося десь поруч з нашим молодим Сонцем, коли воно ще було оточене протопланетним диском, а наші планети все ще формувалися. Модель передбачає наявність відносно далекій від світила зони, в якій окис вуглецю перетворюється в лід.

«У цих місцях температура коливається від 21 до 28 Кельвін, що становить близько мінус 250 градусів за Цельсієм. Це дуже холодно, настільки холодно, що майже всі молекули, які ми знаємо, стають льодом. З наших моделей ми знаємо, що в льодовій фазі відбуваються деякі реакції, хоча і дуже повільні, протягом періоду часу від 100 тисяч до 1 мільйона років. Але це може пояснити, чому існують різні комети з різним складом», – каже Ейструп.

Але якщо комети приходять з одного і того ж місця, як вони потрапляють в різні місця і орбіти нашої Сонячної системи?

«Хоча зараз ми думаємо, що вони сформувалися в схожих місцях навколо молодого Сонця, орбіти деяких з цих комет можуть бути порушені – наприклад, Юпітером – що пояснює різні орбіти», – відповідає вчений.

«Ми досі не знаємо, як почалося життя на Землі. Але хімічний склад комет може привести до утворення органічних молекул, в тому числі деяких будівельних блоків для життя. І якщо правильна комета потрапить на правильну планету з сприятливим середовищем, життя може зародитися», – підсумував Ейструп.

Нагадаємо, три астероїда пройшли повз нашу планету протягом двох днів. Один з цих трьох небесних каменів пройшов на відстані всього лише 50 0000 кілометрів – ближче, ніж будь-який інший з астероїдів, очікуваних в найближчі три місяці.