#Розслідування #сесія #Розслідування #ірпінь #Карплюк #Розслідування #Діти #екологія #ірпінь #Освіта #сесія #ірпінь #історія #Карплюк #сесія #екологія #ірпінь #історія #Освіта #ирпень
Новини
Головні новини
Культура

Різдвяний «павук»: забутий оберег гармонізує простір

06.01.2021 Косянчук Інна 0

З дохристиянських часів на території нинішньої Київщини  «павуками» прикрашали оселі наші пращури. Збереглися й слова давньої колядки.

Дідухи як символи Різдва в Україні здобувають все більшу популярність. Однак є й інші символи свят Різдвяного циклу, які дійшли до нас з дохристиянських часів. Так, наші пращури прикрашали оселі сплетеними з соломи «павуками».

«Різдвяний «павук» — традиційна прикраса оселі в Україні на різдвяні й новорічні свята виготовлена з соломи. Таких «павучків» вважають оберегом та символом Всесвіту. «Павуків» підвішували в хаті до центрального сволока на довгій волосині з конячого хвоста. Завдяки кругообігу повітря — через вхідні двері та з палючої печі — великий «павук» разом з приправленими до нього близнюками повертався в різні боки».

Дослідники зауважують, що такі традиції побутували на різних територіях України. «Найстаршими колядами, створеними за тисячоліття до прийняття християнства, вважають колядки філософські, в яких ставилось головне запитання про створення світу, символізацію організованого простору, що формується із хаосу, у якому ще не існує ні «нащадка світа, ні неба, ні землі»..Про це розповідає  life.pravda.

Photo by Bohdan Poshyvailo

«Ми зустрічали павуків не тільки в західних регіонах, де вони були розповсюджені, але і в східних. Ще навіть рік чи два тому на Київщині побачили над образами маленького павучка, із соломи зробленого, прикрашеного папірцями від цукерків. Та бабуся вже не пам'ятала, для чого ця прикраса, а тільки використовує його, бо так робили її батьки. Це вже тільки прикраса. Вона вже такої символіки не має»,  – розповіла співробітниця Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара» Тетяна Пошивайло.

За її словами, все ж у народі досі збереглися деякі повір’я, пов’язані з «павуком». Зокрема, якщо людина хвора, або ж коли жінка не вагітніє, то треба постояти під «павуком». Люди вірили, що «павуків» вбирають негативну енергетику і після Різдвяних свят їх спалювали.

  Збереглися й слова давньої колядки, викладені на ресурсі «Українські пісні».

«Ой як то було з Початку Світа

Приспів: Боже Наш!

Ой як не було Святої Землі

Ой но на Морі Павутиноньки

Ой там Братоньки Радоньку радять

Як би нам Брате Світ обснувати

Пустися Брате в Глубокі Води

Тогди ми Брате Світ обснуємо

Світ обснуємо і наситимо

Світ наситимо і наповнимо

А за тим Словом бувай ти здоров Боже Наш!

Бувай ти здоров Господареньку Боже Наш!».

Втім, образ павука як Різдвяного символа, є і в християнській атрибутиці. За однією легендою, павук «заснував» вхід до печери, в якій заховалась Мати Божа із Дитятком від Іродових воїнів, таким чином, врятувавши Святу Родину від загибелі. В іншій легенді йдеться про павука, який виткав і подарував новонародженому Ісусові сорочку.

Photo by Bohdan Poshyvailo

Як повідомляв «Погляд»,  на Переяславщині відновили козацький храм.

 «Погляд» розповів, коли виникла традиція новорічних дитячих ранків.

Для зручності і аби бути першим у курсі найсвіжіших новин України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Щоб не пропустити найсвіжіші новини – обов’язково вмикайте повідомлення у вашому Telegram.