Новини
Екологія

Мисливські угіддя завдають значної шкоди заповідним об'єктам на території Київської області

Мисливські господарства спеціалізуються на розведенні копитних, насамперед кабанів, які значно перевищують свою оптимальну чисельність.

Мисливські угіддя завдають значної шкоди заповідним об'єктам на території Київської області - зображення
Фото - Микола Якименко

У Київській області значну шкоду мисливські господарства завдають заповідним об'єктам, які створені для охорони орхідей та інших рідкісних рослин.

Про це розповіли у Київському еколого-культурному центрі (КЕКЦ).

Мисливські господарства спеціалізуються на розведенні копитних, насамперед кабанів, які значно перевищують свою оптимальну чисельність. Наявність годівниць біля мисливських вишок концентрує кабанів у певних місцях заповідного об'єкта, де ці тварини виїдають коріння, кореневища, цибулини, бульби практично всієї трав'янистої рослинності.

У заказнику "Стороживці" Клавдіївського лісгоспу Київської області, створеного в 2009 році і що мав площу близько 47 гектарів для охорони орхідей, кабани в 2010-х роках знищували до 80% популяції орхідеї венерин черешок, значно шкодили пальчатокоріннику.

"У заказнику було розміщено мисливську вежу для відстрілу кабанів та інших копитних, а поряд годівниця, куди кабани сходилися на годівлю з усього лісництва. І як наслідок, вони перекопували всю лісову підстилку за 100 і більше метрів від годівниці, чим знищували венерин черевичок, пальчатокорінник та інші рідкісні рослини. Знищення рідкісних орхідей завершилося після того, як вежу та годівницю в заказнику було демонтовано",

розповіли в КЕКЦ.

Аналогічна ситуація відбувалася у регіональному ландшафтному парку "Трахтемирів" на півдні Київської області. Тут масово розведені мисливським господарством кабани завдавали значних збитків червонокнижному пальчатокоріннику. Шкоду від кабанів для орхідей було значно зменшено після припинення функціонування приватного мисливського господарства та демонтажу вишок, годівниць, залізної сітки.

Ботанічний заказник "Діброва" відомий дубовим лісом, у якому ростуть чотири види червонокнижних рослин — лілія лісова, і три види орхідей — любка дволиста, дрімок і схованка. У сусідньому із заказником кварталі спорудили мисливську вольєру, де утримуються кабани, муфлони та інші копитні, на яких там ведеться полювання. Через надлишок диких копитних лісова підстилка у вольєрі практично знищена, а рослинність, у тому числі перераховані вище червонокнижні види, практично вибита.

У Поташнянському лісництві Тетерівського лісгоспу на невеликій галявині була велика популяція червонокнижної орхідеї — пальчатокорінника Фукса. Саме в цьому місці спорудили мисливську вежу, годівницю та солонець. Внаслідок постійних потрав кабанами рослинний природний покрив був пошкоджений і змінений на зарості кропиви. Пальчатокорінник Фукса вцілів лише в найдальшому кінці галявини на кордоні з лісом.

Нагадаємо, екологічна мапа Київській області поповнилась новими територіями природно-заповідного фонду. Так, у 2023 році рішенням депутатів облради було створено 23 території та об’єкти природно-заповідного фонду місцевого значення загальною площею 3136,1924 га.


Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.