Новини
Київщина
Культура
Події

Книгу зі споминами сина Івана Франка презентували у Києві

14.11.2019 Надiя Проценко 0

13 листопада у меморіальній квартирі-музеї родини Івана Франка у Києві відбулася презентація книги «Як Франко з синами спорив», яка складається зі спогадів сина українського письменника Тараса Франка.

Книгу зі споминами сина Івана Франка презентували у Києві

Збірка містить 12 коротких оповідок, які розповідають про зовсім іншого Івана Франка, ніж ми звикли уявляти, оскільки це збірка спогадів одного із синів про батька, які ніколи не оголошувалися у колі друзів чи на широкий загал. Про це повідомляється на сайті Міжнародного фонду Івана Франка.

У книзі Франко постає домашній, дуже простий і справжній, який вміло використовує свою мудрість та батьківський авторитет, щоб виховати у синів цікавість до знань, утвердити моральні цінності та сформувати «цілого чоловіка». Описаний у спогадах образ відрізняється від образу суворого реаліста та революціонера-демократа, який у свій час нам насаджувала радянська пропаганда.

Упорядкуванням збірки займалась Ольга Нижник, яка розповіла: «Нашою метою було не лише видати текст, який прийшов з минулого і дозволив нам заглянути за завісу домашніх одкровень родини Франків, але і розвінчати радянський міф про те, що найгіршими творами Каменяра були його рідні діти. Водночас ми спеціально видали ці спомини окремою книжечкою, бо її точно прочитає кожен, хто триматиме в руках. Бо це не черговий фоліант, який пилитиметься на полицях».

Чому ці фрагменти досі не публікувалися, залишається загадкою: або тодішня цензура не дозволила видавати такий фривольний текст про Великого Каменяра, або автор сам не захотів зробити його доступним.

«У мене були сумніви, чи варто було публікувати цей матеріал. Чи когось не образить те, що відбувалося у будинку по вулиці Понінського, 4 у Львові, коли Іван Франко повчав своїх уже дорослих синів? Чи не завдасть цей текст шкоди самому Франкові?.. І чи варто видавати ці спомини окремою брошуркою?.. Проте велич та авторитет Івана Франка є непохитним, і тому ми вирішили оприлюднити ці дуже цікаві й оригінальні одкровення одного із синів Івана Франка», – наголосила Ольга Нижник.

«Тато був надзвичайно толерантним і простим у розмові, він вражав своєю ерудицією, порядністю, правдивістю, інтелігентністю та почуттям гумору. Ніколи не нав’язував своїх поглядів та переконань, а тільки власним прикладом та працею впливав на наше виховання. Усе своє життя він боровся за українську мову. На жаль, батько так ніколи і не написав спогадів про себе, хоча міг і, можливо, хотів це зробити. Важка недуга обірвала його життя 13 листопада 1971 року», – розповів про Тараса Франка його син Роланд.