Новини
Екологія
За кордоном

Доісторична знахідка: на Алясці знайшли новий вид попередників динозаврів


Вид належить до талаттозаврів – тваринам, які вимерли близько 200 мільйонів років тому.

Вчені з Університету Аляски Фербенкс визначили новий вид талаттозаврів – морських рептилій, які жили більше 200 мільйонів років тому, повідомляють в phys.org. Новий вид – Gunakadeit joseeae – дав палеонтологам нове розуміння генеалогічного родоводу цих тварин. Самі скам'янілості були знайдені на південному сході Аляски в 2011 році.

Довідково:
Талаттозаври були морськими рептиліями, які жили більше 200 мільйонів років тому, під час середнього і пізнього тріасового періоду, коли вперше з'явилися їх далекі родичі – динозаври. Вони виростали до 3-4 метрів і жили в екваторіальних океанах по всьому світу, поки не вимерли в кінці тріасового періоду.

«Коли ви знаходите новий вид, одна з речей, яку ви хочете зробити – розповісти людям на якому місці, на вашу думку, він знаходиться в генеалогічній таблиці. Ми ж вирішили переглянути його родовід з нуля», – каже Патрік Дракенміллер, куратор наук про Землю в Музеї Півночі Університету Аляски.

За словами Дракенміллера, за 20 років до відкриття Gunakadeit joseeae вчені ретельно оновили дані про спорідненість талаттозаврів. Процес повторного вивчення родоводу доісторичної тварини включає аналіз десятків докладних анатомічних особливостей з викопних зразків по всьому світу, а потім використання комп'ютерів для аналізу інформації і пошуку взаємозв'язку між різними видами.

Дракенміллер заявив, що він і його колега Ніл Келлі з Університету Вандербільта були здивовані, коли визначили, де в генеалогічній таблиці знаходиться Gunakadeit joseeae.

«Ми думали, що він може перебувати на найдальших гілках генеалогічного дерева, але виявилося, що це відносно примітивний тип талаттозавра, який дожив до кінця існування всієї групи. Талаттозаври були одними з перших груп рептилій, що мешкали на суші, а потім заново адаптувалися до життя в океані. Вони процвітали протягом десятків мільйонів років, але їх скам'янілості зустрічаються досить рідко, тому новий зразок допоможе заповнити важливу прогалину в історії їх еволюції і вимирання», – каже Дракенміллер.

Скам'янілості Gunakadeit joseeae були знайдені в скелях в літоральної зоні, яка покрита водою весь час, крім декількох днів в році. Вчені часто відправляються в такі місця під час екстремальних відливів. Саме це і зробив Джим Байхталь, геолог з Служби лісового господарства США 18 травня 2011 року.

Нагадаємо, нещодавно було знайдено скам’янілості черепахи, яка пережила «велике масове вимирання».