Новини
Чорнобиль
Культура
Україна-суспільство

Чорнобильське досьє КҐБ: опубліковано документи щодо аварії на ЧАЕС


Чорнобильська АЕС від будівництва і до аварії: вийшла книга із розсекреченими документами від архіву СБУ .

Галузевий державний архів Служби безпеки України та Український інститут національної пам’яті презентували другу книгу збірника «Чорнобильське досьє КҐБ. Від будівництва до аварії». Про це повідомляє СБУ.

У книзі опубліковано документи, які охоплюють період від початку 1970-х і до листопада 1986 року, тобто до введення в експлуатацію об'єкту «Укриття» («Саркофаг») після катастрофи. 

Видання містить 229 документів, більшість з яких опубліковано вперше. До речі, як свідчать архівні справи, аварії на ЧАЕС траплялися і до квітня 1986 року, однак їх приховували.

Презентація книги символічно відбулася у Чорнобильській зоні відчуження.

«Серед документів, що увійшли до нової книги, є повідомлення про аварії, що сталися до 1986-го, транскрипт телефонних переговорів на ЧАЕС у ніч 26 квітня, примірник першого повідомлення про аварію, інформація про початок розслідування та будівництво «Саркофагу», – розповів директор Галузевого державного архіву СБУ й один із упорядників видання Андрій Когут.

Документи у книзі опубліковані мовою оригіналу у хронологічній послідовності. Цей спільний проєкт Галузевого державного архіву СБУ, Інституту історії України НАН України й Українського інституту національної пам’яті є продовженням серії документальних книг. Першу, що містить 210 документів, опубліковано навесні 2019 року.

Завантажити першу книгу можна за цим посиланням. Прочитати друге видання - тут.

Раніше "Погляд" повідомляв, що Чорнобильську зону відкривають для відвідування.