Новини
Екологія
Земля
За кордоном

30 років до «смерті»: вчені пророкують загибель льодовикам в Європі


На думку фахівців, льодовики в Піренеях розтануть протягом 30 років.

За словами вчених, льодовики, розташовані в високих скелях Піренейських гір, які поділяють Францію і Іспанію, зникнуть протягом 30 років, порушуючи екосистему і піддаючи ризику всю місцеву економіку, повідомляє phys.org.

«Ми не можемо встановити точну дату, але льодовики Піренеїв приречені», – заявив гляціолог П'єр Рене.

Дослідники вивчили дані про темпи танення дев'яти з 15 французьких льодовиків на Піренеях за останні 18 років і прийшли до висновку, що піренейські льодовики зникнуть до 2050 року.

З 2002 року дев'ять французьких льодовиків на Піренеях втрачають 3,6 гектара щороку, що еквівалентно розміру п'яти футбольних полів. Загальна площа цих льодовиків наразі складає 79 га в порівнянні з 140 гектарами всього 17 років тому. Натомість, в середині XIX століття площа цих льодовиків становила не менше 450 гектарів.

Як повідомлялося раніше, за прогнозом вчених, останні тропічні льодовики скоро розтануть. Натомість влітку минулого року через зміну клімату зник з лиця Землі льодовик в Ісландії. Ще один льодовик «поховали» на початку осені в Швейцарії, тоді на траурну церемонію прийшло 250 чоловік.

Звісно, така сумна статистика не може не мати наслідків. Вчені попереджають про вплив танення льодовиків на місцеве біорізноманіття. За словами Софі Коув-Фрауні, дослідника з сільськогосподарського та екологічного інституту INRAE, через підвищення температури і оголення все більшої кількості ґрунту місцевий ландшафт стане вразливим для колонізації цих територій інвазійними рослинами і тваринами, які можуть виживати тільки на більш низьких висотах. Це може призвести до вимирання місцевих видів, які адаптувалися до суворих умов льодовиків і високогір'я.

Також танення льодовиків матиме відповідні наслідки для місцевої економіки, повідомляє AFP news agency. За даними міжурядової групи експертів зі зміни клімату (IPCC) в 2018 році, що максимально температура на Піренеях може підвищитися на 1,4-3,3 градуса за Цельсієм до середини цього століття, що, в свою чергу, означатиме фактично катастрофу для щонайменше трьох десятків гірськолижних курортів у Франції та Іспанії, а також в Андоррі. Уже в цьому сезоні близько половини французьких курортів були змушені зрушити терміни відкриття через теплі південні вітри. Ситуацію для гірськолижних курортів ускладнює і вкрай низька кількість снігу, що випав.

https://twitter.com/AFP/status/1219417922956877825

Нагадаємо, за даними ООН, минуле десятиліття було найспекотнішим за всю історію спостережень, натомість 2019 рік став другим за середньою температурою на планеті після рекордного 2016 року.