Новини
Україна
Україна-суспільство
Політика

ЦВК призначила місцеві вибори, але й досі не все зрозуміло


Як і передбачалося, на неділю, 25 жовтня 2020 року, призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад, утворених постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів», а також відповідних сільських, селищних, міських голів. Однак досі Центрвиборчком не має відповіді на всі передвиборчі питання, зокрема, щодо виборів депутатів районних рад.

Фото ЦВК

У суботу, 8 серпня, на черговому засіданні ЦВК було офіційно призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів в усіх 24 областях. Дата виборів, як і очікувалось – неділя, 25 жовтня.

Також Комісія визначила перелік територіальних громад Донецької та Луганської областей, на території яких неможливо провести місцеві вибори. Про це повідомляє відділ взаємодії із ЗМІ Центрвиборчкому, зауважуючи водночас, що нині ще залишається певна правова невизначеність щодо призначення перших виборів депутатів районних рад.

У цій ситуації виникає багато запитань і занепокоєнь. Зокрема в Асоціації міст України не впевнені, що перші вибори депутатів районних рад новоутворених районів відбудуться, і ще 6 серпня звернулися до ЦВК. «АМУ вважає, що положення абзацу другого частини сьомої статті 194 чинного Виборчого кодексу України не дозволяють Центральній виборчій комісії у правовий спосіб призначити перші місцеві вибори депутатів районних рад новоутворених районів. Оскільки законодавством України не визначено орган, який має приймати рішення про утворення обласних та районних рад, а також не встановлено процедуру прийняття такого рішення, Центральна виборча комісія позбавлена можливості виконати приписи Виборчого кодексу України. Асоціація міст України вважає, що за наявності таких обставин перші вибори депутатів районних рад новоутворених районів 25 жовтня 2020 року не відбудуться», - повідомляє АМУ.

Втім, Центрвиборчком, зі свого боку, звернувся до парламенту за низкою роз’яснень.

«ЦВК звернулася до Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування і Міністерства розвитку громад та територій України», - повідомив відділ взаємодії із ЗМІ Центрвиборчкому. І опублікував перелік питань, з яких потрібні роз’яснення.

Зокрема, це такі питання:

– який орган уповноважений звернутися до ЦВК в розумінні абзацу другого частини сьомої статті 194 Виборчого кодексу щодо призначення перших виборів депутатів районних рад;

– який орган уповноважений прийняти рішення про утворення районних рад в розумінні абзацу другого частини сьомої статті 194 Виборчого кодексу та чи прийняте на сьогодні рішення про утворення районних рад у зв’язку з прийняттям постанови ВРУ від 17 липня 2020 року “Про утворення та ліквідацію районів”.

У ЦВК пояснюють: «З метою забезпечення призначення перших місцевих виборів у строки, встановлені Кодексом, Комісією 28 липня 2020 року прийнято постанову №148 “Про форми переліків місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу”, яку того самого дня надіслано до Міністерства розвитку громад та територій України. Указане Міністерство листом за відповідною формою надіслало інформацію лише щодо переліку сільських, селищних, міських рад відповідних територіальних громад. Отже, слід констатувати, що для призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад та сільських, селищних, міських голів у порядку, визначеному законодавством, у Комісії є звернення уповноважених органів – Кабінету Міністрів України (з рішеннями про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад) і Міністерства розвитку громад та територій України (з переліком сільських, селищних, міських рад)».

Також ЦВК попросила зазначені установи у разі необхідності вжити заходів щодо правового регулювання питання призначення перших виборів депутатів районних рад.

Як повідомляв «Погляд», дізнатися більше про вибори допоможе онлайн-курс.

Раніше «Погляд» також розповідав про те, що потрібно знати про місцеві вибори-2020.