Новини
Україна

Нові правила прописки в Україні: терміни та перевірки


Нові правила прописки в Україні: терміни та перевірки В Україні почали переписувати систему реєстрації місця проживання. Офіс реформ адміністративних послуг оприлюднив відповідний проект закону "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання", що регламентує процес прописки і виписки громадян та їхніх дітей. Про це інформують fakty.ictv.ua. У разі успішного голосування в Раді, норми ініціативи набудуть чинності 1 січня 2020 року. Що зміниться При виписці дається місяць для постановки на нове місце реєстрації (раніше на це відводилося 10 днів). Подавати документи до ЦНАП можна одночасно на виписку і нову реєстрацію. Оформити обіцяють протягом місяця. При цьому, датою початку реєстрації буде день подання заявником документів. Нові ID-паспорти міняти не потрібно — всі дані внесуть на електронний чіп. Паспорти-книжечки, по-старому, проштамповуватимуть. При внесенні неправдивих даних про себе або дітей органи реєстрації можуть на власний розсуд призупинити або анулювати реєстраційні дії. За необхідності інспектори зможуть вибірково навідуватися додому до заявників, щоб перевірити подану ними інформацію. Школи зможуть ініціювати перевірку місця реєстрації дитини. Дітей пропишуть тільки за місцем реєстрації одного з батьків (за письмовою згодою другого). На реєстрацію новонароджених дають 3 місяці (якщо не встигнеш — автоматично зареєструють з матір’ю). Документи можна подати в РАЦС разом з держреєстрацією народження або під час оформлення держдопомоги. За недостовірні дані оштрафують. У проекті закону прописаний алгоритм дій для тих, хто живе у кількох місцях проживання. У цьому випадку необхідно зареєструвати тільки одне з них, на свій розсуд. Утім, у деяких ситуаціях (призовники, боржники, учасники судового процесу), в разі проживання більше одного місяця в іншому місці, потрібно повідомити орган реєстрації про місце свого фактичного проживання. Зробити це можна буде онлайн завдяки створенню єдиної інформаційної системи. Прийдуть додому Можуть відправити інспектора додому до заявника, щоб перевірити подану їм інформацію. Згідно з проектом закону, у зоні ризику можуть виявитися:
  • ті, у кого реєстрація або виписка були хоча б один раз анульовані за останні три роки; хто занадто часто перереєструвався (тричі за рік);
  • якщо дитина зареєстрована без батьків або інших законних представників;
  • якщо є підозри про проживання в оселі більше трьох сімей (порівняють прізвища, вік, стать).
У день прийняття рішення про перевірку реєстраційні дії припиняються або анулюються. Ревізори попросять протягом п’яти днів письмово надіслати пояснення і всі можливі докази свого законного проживання в житло або особисто запросити перевіряючих, вказавши дві можливі дати та час для інспекції. Про рішення оглянути квартиру сповістять протягом 15 днів. А за результатами перевірки, під час якої може вестися відеозапис, складуть акт. Якщо після перевірки даних виявлять невідповідність – реєстрацію зупинять, а заявника оштрафують – від 1700 грн до 3400 грн. Значно збільшилися штрафні санкції і за проживання без реєстрації або повідомлення органу реєстрації: з 17-51 грн до 340-850 грн. Втручання в особисте життя Згідно з новим законом, прописка і виписка здійснюватимуться за декларативним принципом, тобто виходячи з тих документів, які подав заявник. Перевіряти інформацію будуть вибірково. Декларативний принцип реєстрації має дуже тонку грань між швидкими і легкими умовами такої реєстрації, а також тотальним контролем держави за своїми громадянами і різними зловживаннями. Порядок впровадження таких механізмів може викликати особливе втручання органів реєстрації в особисте життя громадян.