Культура
Новини світу

Унікальна знахідка в Музеї рідкісної книги

При опрацюванні стародруків з колекції Музею рідкісної книги нашої бібліотеки було виявлено книгу 16 століття "T.Livii Patavini Romanae Historiae..." (Базель, Хервагіус, 1555 р.) з власницьким записом на титульному аркуші: "1772 anno Augusti 9. Genevae.

Унікальна знахідка в Музеї рідкісної книги - зображення

Ні для кого не секрет, що Григорій Савич Сковорода був містиком. І в рік свого 300-річчя він не перестає нас дивувати несподіванками.

Спочатку роZZійські загарбники намагалися ракетним ударом знищити його музей, але скульптура філософа встояла серед палаючих руїн...

Потім, як ми вже писали, за два тижні до ювілею, в читальному залі нашої бібліотеки на погруддя Сковороди впав портрет одного з директорів ніжинськогї вищої школи, завдяки чому скульптуру було відсунуто від стіни та з'ясувалося, що автором її є відомий український митець Іван Кавалерідзе.

Унікальна знахідка в Музеї рідкісної книги - зображення

При опрацюванні стародруків з колекції Музею рідкісної книги нашої бібліотеки було виявлено книгу 16 століття "T.Livii Patavini Romanae Historiae..." (Базель, Хервагіус, 1555 р.) з власницьким записом на титульному аркуші: "1772 anno Augusti 9. Genevae. M. Kovalensky", тобто "9 серпня 1772 р. Женева, М.Коваленський".

Від самого початку ми подумали, що книга могла належати відомому учню та першому біографу Григорія Сковороди Михайлу Коваленському (Ковалинському), який, за відомим фактом його біографії, у 1772-1775 рр. разом з А.К.Розумовським подорожував по Європі (що узгоджується з датою цього запису!).

Як відомо, Коваленський, нащадок української шляхетної родини, був студентом Харківського колегіуму, де й зійшовся з Григорієм Савичем, ставши його найкращим, найвірнішим учнем та кореспондентом до останніх днів життя мандрівного філософа. Він є автором, мабуть, єдиної достовірної біографії Сковороди.

Довести нашу гіпотезу щодо належності цієї книги Коваленському можливо було тільки шляхом порівняння зразків почерку власницького запису на нашій книзі з письмовими оригіналами його текстів, зі зразками почерку.

Унікальна знахідка в Музеї рідкісної книги - зображення

На наш заклик у фейсбуці одразу відгукнулися наковці-сквородинознавці, які виступили в ролі експертів та однозначно підтвердили: це почерк Михайла Коваленського!

Перебуваючи в Женеві у 1772 році він придбав цю книгу та привіз на батьківщину. Надалі історія цього видання була такою.

У 1875 році цю книгу придбала бібліотека Ніжинського тоді ще історико-філологічного інституту князя Безбородька у складі бібліотечної колекції відомого філолога, директора СПб історико-філологічного інституту І.Б.Штейнмана.

Як відомо, М.Коваленський певний час служив у Петербурзі в одному з департаментів. Яким чином ця книга потрапила до бібліотеки Штейнмана ще треба дослідити. Можливо він придбав її у нащадків Коваленського.

Відтепер це унікальне видання є окрасою нашого Музею рідкісної книги. Щиро дякуємо всім дослідникам, хто виступив у ролі експертів та допоміг нам остаточно з'ясувати приналежність цього автографу, а особливо Vadim Vozdvizhensky та Andrey Paramonov за надані зразки почерку М.Коваленського, які розвіяли наші останні сумніви.

Погодьтеся, сьогодні у нас в Україні є небагато раритетів, що стосуються Григорія Савича Сковороди. І один з них зберігається в Музеї рідкісної книги бібліотеки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя.


Раніше ми розповідали, що на Київщині створили цикл документальних фільмів про злочини росіян у регіоні.

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.