У Службі зовнішньої розвідки України показали розсекречені документи по справі письменника Уласа Самчука
.jpg)
Сьогодні, в роковини смерті одного з найзначніших українських авторів XX століття (Улас Самчук помер 9 липня 1987 року), ми маємо можливість, спираючись на нещодавно розсекречені документи з архівів Служби зовнішньої розвідки України, дізнатися про джерела антиукраїнських дій, які кореняться у рішеннях КДБ СРСР та попередніх вказівках з Москви. Тоді проводилася спеціальна операція, спрямована на запобігання висуненню цього письменника на Нобелівську премію.
У період президентства Віктора Януковича твори Уласа Самчука були виключені з обов'язкової програми шкільного навчання. Крім того, у 2021 році, за позовом Андрія Портнова, Окружний адміністративний суд Києва ухвалив рішення про заборону проведення офіційних пам'ятних заходів на честь цього письменника.
У липні 1980 року із центрального апарату кдб срср до Києва надійшли дві шифртелеграми.
У них йшлося про те, що націоналістичні кола мельниківського спрямування та редакція антирадянського журналу "Современник" розпочали кампанію з висування члена уряду УНР у вигнанні та автора 17 антирадянських романів, зокрема першого художнього твору про Голодомор "Марія", трилогій "Волинь" і "Ост", Уласа Самчука на здобуття Нобелівської премії в галузі літератури за 1980 рік.

Резиденти кдб срср у Оттаві зосередилися на компрометації Самчука на основі його діяльності під час війни у Києві, Львові та Рівному.
Завданням кдб була фабрикація співпраці У. Самчука з німецькою окупаційною владою, його публікації з вихвалянням прогітлерівського режиму і з ворожими випадами проти Англії і США як країн-учасниць антигітлерівської коаліції, а також антисемітського змісту. Для дискредитації Самчука кдб задіяв довірену особу зі США.
Творчість Самчука, якому дали псевдо "Лисий", кремль характеризував як таку, що не поступається творам Солженіцина, коли йдеться про тематику і епічність зображення подій та людей, які перебувають під російським імперіалізмом і комуністичним режимом.
Про те, чи вдалася ця спецоперація радянським спецслужбам, і кого для цього залучили на Заході, а також як забороняли Самчука в Україні уже в часи Незалежності – читайте у новому дослідженні архівів Служби зовнішньої розвідки України.
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і дивіться нас на YouTube. Також читайте та підписуйтесь на нас у Facebook Погляд Київщина та Іnstagram.