Суспільство
Блоги

Катерина Рашевська: Європейський суд з прав людини визнав РФ відповідальною за масові порушення прав людини в Україні

Європейський суд з прав людини визнав Росію винною у системних порушеннях прав українців з 2014 року. Це рішення відкриває шлях до розгляду тисяч індивідуальних скарг та може стати ключовим доказом для майбутніх компенсаційних виплат.

Катерина Рашевська: Європейський суд з прав людини визнав РФ відповідальною за масові порушення прав людини в Україні - зображення

Сьогодні без жодних перебільшень Європейський суд з прав людини виніс історичне рішення для українських дітей і для українців у цілому. Вочевидь, воно потребує більш ретельного вивчення, але дещо варто написати вже зараз.

Виголошуючи рішення Суд підкреслив: Росія прагне знищити Україну як незалежну державу та підкорити українську націю. Дії РФ, які ретельно планувалися роками, призвели до безпрецедентного насильства в історії Європи й загрожують миру в регіоні.

Частиною наміру росіян, який, на мою думку, має досить яскравий геноцидальний характер, є численні порушення, вчинені проти українських дітей.

Сьогодні Суд одноголосно постановив:

  • Не було жодної правової підстави для вивезення українських дітей (при цьому такий висновок стосується депортації та примусового переміщення також після початку повномасштабного вторгнення й до 16 вересня 2022 року), і така дія йшла всупереч не лише Конвенції, але й МГП, зокрема щодо заборони змінювати цивільний статус неповнолітніх,

  • Протиправне переміщення дітей є АДМІНІСТРАТИВНОЮ ПРАКТИКОЮ та порушує статті 3 (заборона тортур і нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження), статті 5 (право на свободу та недоторканність), статті 8 (право на повага до приватного життя),

  • РФ умисно внесла зміни до власного законодавства, аби не лише нав’язати громадянство українським дітям, але й полегшити їхнє усиновлення,

  • Росія обмежує доступ до навчальних установ та ІНДОКТРИНУЄ українських дітей, знищує українську мову, поширює власні освітні стандарти, підручники та методику викладання. Це АДМІНІСТРАТИВНА ПРАКТИКА, яка порушує право дітей на освіту (стаття 2 Протоколу 1) та має дискримінаційний характер (стаття 14).

Важливо: у контексті згаданих порушень НЕ було ефективного засобу правового захисту.

  • УСІ діти без жодної затримки мають бути повернені додому! (це, до речі, також стосується всіх українців, які були затримані росіянами у результаті порушення статті 5 Конвенції).

  • Для цього на основі принципу найкращих інтересів дитини має бути імплементовано міжнародний незалежний механізм, у якому РФ зобов’язана брати участь, для забезпечення ідентифікації дітей, відновлення їхніх контактів з родичами та возз'єднання з батьками й законними представниками.

Наступним буде вирішене питання в контексті статті 41 (справедлива сатисфакція).

Трішки передісторії

Справа № 43800/14 була ініційована Україною 13 червня 2014 року. Охопила три випадки викрадення 85 українських дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, з інвалідністю та вадами розвитку:

  • 12 червня 2014 року: 25 дітей-сиріт та 3 вихователі дитячих будинків в м. Сніжне Донецької області, які прямували до оздоровлення в Дніпропетровській області - вивезені в м. Каменськ-Шахтинськ Ростовської області (12 осіб, з яких 10 дітей - були звільнені на пункті пропуску).

  • 26 липня 2014 року: 62 дитини-сироти (16 - немовлята до 1 року) з м. Луганськ + 19 співробітників інтернату, зокрема головний лікар;

  • 8 серпня 2014 року: 7 дітей (до 2 років), хворих дитячим церебральним паралічем, з Будинку дитини в м. Луганськ - вивезені в м. Донецьк Ростовської області.

Всі діти були викрадені російськими агентами - озброєними представниками сепаратистських сил на сході України. У кожному випадку після дипломатичних зусиль української влади діти та дорослі були повернуті на територію України через один день (зокрема, у зв’язку з застосуванням ЄСПЛ Правила 39 Регламенту та винесення рішення про тимчасові заходи) або, у третьому випадку, через п’ять днів.

Позиції сторін

  • У контексті викрадення та вивезення українських дітей Україна скаржилася на порушення статті 2 (право на життя), статті 3 (заборона тортур і нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження), статті 5 (право на свободу та недоторканність), статті 8 (право на повага до приватного життя) та статті 2 Протоколу № 4 (свобода пересування) до Конвенції, звертаючи увагу, що діяння РФ є порушенням статей 11 і 35 Конвенції про права дитини та можуть бути кваліфіковані як міжнародне викрадення дітей, що в окремих випадках, враховуючи стан здоров’я дітей, загрожувало їхньому життю. Свою заяву Україна підкріпила більше, ніж 100 свідченнями.

  • Натомість, Росія, доки брала участь у процесі, наполягала, що не контролювала так звані ДНР та ЛНР, а “рятувала дітей-сиріт від внутрішнього конфлікту в Україні”. РФ також посилалася на неприйнятність скарги у зв’язку з невичерпанням національних засобів правового захисту. У той же час, РФ через своїх агентів перешкоджала евакуації дітей, зокрема із вродженими вадами, на підконтрольну Україні територію.

У 2020 році справи Україна проти Росії (щодо Східної України), Україна проти Росії (II) та Нідерланди проти Росії були об’єднані Великою Палатою ЄСПЛ в одну - "Україна та Нідерланди проти Росії" (заяви № 8019/16, 43800/14 та 28525/20). А в січні 2023 році ЄСПЛ, попри твердження РФ, підтвердив, що:

  • має юрисдикцію розглядати питання викрадення та вивезення українських дітей по суті.

  • Росія здійснювала ефективний контроль над сепаратистами з так званих ЛНР та ДНР з 11 травня 2014 року,

  • діяння Росії мають ознаки адміністративної практики, що зняло аргумент РФ щодо невичерпання.

Далі (після ознайомлення з текстом) - більше!

Катерина Рашевська: Європейський суд з прав людини визнав РФ відповідальною за масові порушення прав людини в Україні - 9f5b8733-0c50-4877-a522-4757b8cbc252 - зображення

Катерина Рашевська - юристка Регіонального центру прав людини (RCHR), членкиня Квебекської спільноти міжнародного права, Міжвідомчої комісії з питань застосування та реалізації норм міжнародного гуманітарного права в Україні та Експертної ради при Представництві Президента України в Автономній Республіці Крим.

Першоджерело за посиланням.

Катерина Рашевська: Європейський суд з прав людини визнав РФ відповідальною за масові порушення прав людини в Україні - 9f5b8841-9792-41a3-8916-643c9569cf03 - зображення

На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією медіа "Погляд".

Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.

Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і дивіться нас на YouTube. Також читайте та підписуйтесь на нас у Facebook Погляд Київщина та Іnstagram.