#Розслідування #сесія #Розслідування #ірпінь #Карплюк #Розслідування #Діти #екологія #ірпінь #Освіта #сесія #ірпінь #історія #Карплюк #сесія #екологія #ірпінь #історія #Освіта #ирпень
Україна
Головні новини
Здоров'я
Україна-суспільство

Тестування на COVID-19: куди звертатись, як підготуватись, вартість

24.11.2020 Надiя Проценко 0

Останнім часом в Україні кількість хворих на коронавірусну хворобу сягає 15 тисяч на добу. У хворих із підозрою на COVID-19 виникає безліч питань: куди першочергово звертатись, де протестуватись, як підготуватись тощо. «Погляд» зібрав та узагальнив цю інформацію.

Якщо у вас з’явились симптоми ГРВІ:

У контакт-центрі оператор дасть відповідь на всі запитання, що стосуються організаційних моментів, пов'язаних із лікуванням COVID-19. Наприклад, ви дізнаєтесь, де можна зробити тест, коли очікувати на результати та за якими симптомами слід викликати екстрену допомогу.

На «гарячу» лінію можуть звертатися не лише хворі, а й державні службовці, головні лікарі, керівники місцевих органів влади, в яких можуть виникати організаційні питання щодо алгоритму боротьби з коронавірусом.

Безкоштовно чи платно?

Тестування на коронавірус наразі роблять як у державних, так і в приватних лабораторіях України. Через це може різнитися вартість та час очікування результатів.

Безкоштовне ПЛР-тестування можуть зробити в державній лабораторії за направленням сімейного лікаря. Також безкоштовний тест роблять пацієнтам із пневмонією, які госпіталізовані і чекають на підтвердження діагнозу. Проте через високе навантаження на державні лабораторії охочі зробити безкоштовне тестування змушені чекати своєї черги по кілька тижнів, а ті результатів – до 10 днів.

Для швидкого результату ПЛР-тест можна зробити без направлення, звернувшись до приватної лабораторії, сплативши від 700 до 2,5 тисяч гривень, ІФА-тестування коштує в межах 300-800 грн. Результати тестування в приватних лабораторіях будуть готові за 1-3 доби.

Нагадаємо, що в жовтні МОЗ анонсувало проведення ПЛР-тестів і в  приватних лабораторіях за державний кошт. Для цього уряд виділив додаткові 100 млн грн. Наразі Кабмін домовляється про процедуру з приватними лабораторіями.

«Ми будемо контрактувати через лабораторні центри можливості приватних лабораторій. Наша мобільна бригада чи лікарня, яка здійснює забір, передаватиме у лабораторії, щоб там ці зразки протестували на обладнані. Це не означає, що приватні лабораторії просто будуть робити для людей з вулиці, скажемо так. Бо ми не зможемо проконтролювати», – пояснив міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

В уряді сподіваються, що таке рішення дозволить збільшити кількість досліджень і розвантажить державні лабораторії.

Про тести

Існує кілька видів тестів на коронавірус: експрес-тести, тести імуноферментного аналізу (ІФА), тести методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Усі їх роблять в Україні.

Експрес-тест – це найшвидший, але найменш надійний метод тестування. Для аналізу потрібна кров із пальця, а результат можна дізнатись за 15 хвилин. Аналіз не потребує спеціального лабораторного обладнання та часто робиться у польових умовах, наприклад, в аеропортах. Читайте на "Погляді" про облаштування COVID-лабораторії у будівельному вагончику.

Такий тест визначає наявність антитіл до коронавірусу в крові, але не присутність самого вірусу. Дослідження показують, що такі експрес-тести можуть давати похибку 30-40%, тому не є надійним методом діагностики. Нещодавно в Україні з'явився ще один різновид експрес-тестів – на антиген. У МОЗ сподіваються, що вони даватимуть точніший результат, ніж швидкі тести на антитіла.

Надійнішим методом є ІФА-тестування. Для нього потрібна венозна кров, а також лабораторні умови та спеціальне обладнання. ІФА-тест так само виявляє рівень антитіл до хвороби, але має більшу чутливість і точність порівняно із експрес-тестами. У випадку оперативної роботи лабораторії результат ІФА-тесту можна отримати за 1−2 доби. Але, зверніть увагу, позитивний результат – підстава для подальшого ПЛР-дослідження.

Найдостовірнішим методом визначення COVID-19 є ПЛР-тестування. Це повноцінне лабораторне дослідження, яке дозволяє виявити безпосередньо сам вірус. Для проведення тесту у пацієнта беруть мазок з носа і рота. Отримати результат такого тесту можна вже за 1−2 доби.

ПЛР-тест виявляє безпосередньо генетичні послідовності вірусу в мазку зі слизових оболонок. Якщо просто взяти мазок з носа, то там буде величезна сума найрізноманітніших мікроорганізмів. Також при заборі забирається і власна ДНК пацієнта. Метод ПЛР дозволяє з цієї мішанини генетичних послідовностей вибрати одну, розмножити її і зафіксувати.

Як підготуватися до тестування?

За 3−4 години не їсти, не пити, не полоскати горло, не курити, не чистити зуби, відмовитися від жувальної гумки або льодяників для горла.

"Погляд" також повідомляв, що вакцина проти COVID-19 від AstraZeneca ефективна на 90%.

Нагадаємо, в Україні ввели штрафи за неносіння масок у громадських місцях та транспорті. За два дні дії оновленого закону поліція виписала майже 1400 протоколів.

Ілюстрації з сайту freepik.com