Новини
Здоров'я
Україна-суспільство

Шкільне харчування: на підході - здорове меню

01.02.2021 Косянчук Інна 0

Зміна системи харчування у навчальних закладах середньої освіти спрямована сучасні підходи - без цукру та шкідливих снеків.

Нині фастфуд став улюбленою їжею як дорослих, так і дітей. Солоні снеки, газовані напої, жирні бургери та тістечка стали популярними завдяки гучній і яскравій рекламі, яку бачимо на кожному кроці. Навіть у шкільних буфетах продають чіпси та колу. Лікарі б’ють на сполох, а розвинуті країни проводять цілі кампанії на захист здорового способу життя. В Україні на проблему смакових уподобань школярів звернули увагу недавно. Осучаснити та оздоровити шкільне харчування взялася перша леді Олена Зеленська. Торік  оновили нормативну базу, зараз фахівці Держпродспоживслужби працюють над конкретними кроками реалізації реформи. Експерти Центру громадського моніторингу та контролю дізнавались, що вже зроблено і коли чекати в школах здорове меню.

Запроваджено новий санітарний регламент

Новий санітарний регламент для закладів середньої освіти в Україні діє з 1 січня. Він передбачає сучасні норми щодо облаштування шкіл, освітлення, звукового та температурного режиму, а також якості харчування. Відповідно до нових правил, зі шкіл мають зникнути шкідливі снеки та газовані напої. Зокрема, у буфетах та автоматах заборонили продавати: кондитерські вироби, солодкі зернові продукти, що містять понад 10 г цукру на 100 г продукту, вироби з кремом, морозиво, м’ясні та рибні продукти промислового виробництва (ковбаси, сосиски, рибні консерви), непастеризоване молоко, непастеризовані соки, солодкі газовані та енергетичні напої, каву та кавові напої.

Запроваджений регламент, орім заборон, має низку нових вимог. Так, шкільне харчування має стати здоровішим і різноманітнішим. Цим документом встановлено групи харчових продуктів, які мають  бути в щоденному шкільному раціоні учнів. Це, зокрема, злакові, овочі, молочні продукти. Так, для учнів раз на тиждень обов’язково має готуватися риба. Фрукти та ягоди також мають подаватися.

«Регламентом встановлено вимоги до харчових продуктів та готових страв, що можуть пропонуватись дітям. Наприклад, передбачено низку обмежень за вмістом солі, цукру та жиру з урахуванням сучасних тенденцій щодо здорового харчування та рекомендацій ВООЗ».

Головний санітарний лікар Віктор Ляшко

Новий санітарний регламент серед іншого передбачає орієнтовну калорійність кожного з прийомів їжі. Має бути організовано щонайменше одноразове гаряче харчування. Для дітей з особливими дієтичними потребами має бути організоване окреме харчування Для цього батьки мають подати довідку від сімейного лікаря.

За виконанням нових санітарних правил стежитиме Держпродспоживслужба, але до контролю закликають долучатись і батьків.

 «Держпродспоживслужба буде приділяти посилену увагу дотриманню цих та інших норм  санітарного регламенту. Але ми не всесильні і не всевидящі. Тож про всі порушення прошу інформувати на нашу «гарячу лінію»: (044) 364 77 80 . Пам’ятаймо: немає нічого ціннішого за здоров’я наших дітей! І тут не має бути ніяких компромісів!»

Голова Держспоживслужби Владислава Магалецька.

Яким має бути сезонне меню

За словами ініціаторів реформи, минулий рік був повністю присвячений зміні законодавчих норм, які  дадуть змогу далі реформувати систему шкільного харчування. Крім оновленого санітарного регламенту, були затверджені нові гігієнічні вимоги до виробництва та обігу харчових продуктів у школах. Закладам освіти розробили рекомендації щодо закупівель, а також настанови для використання системи аналізу безпечності харчових продуктів. На розгляд уряду було подано нові норми і порядок організації харчування учнів.

На 2021 рік запланований наступний етап реформи шкільного харчування – це оновлення меню. За словами Олени Зеленської, нині фахівці працюють над зразками меню з рецептами страв і технологічними картками, які відповідають оновленим вимогам і нормам харчування для дітей усіх вікових груп. До створення страв залучили відомого кулінара Євгена Клопотенка, представників громадських організацій, експертів у галузі харчування та дитячих лікарів – ендокринологів і дієтологів. Шкільне меню складатимуть залежно від пори року. Восени даватимуть більше сезонних фруктів – слив, яблук, взимку – бананів і цитрусових.

«Сезонні меню готуються на шість тижнів. Робота рухається швидкими темпами: вже готові меню сніданків та обідів. Надалі будуть розроблені меню для вечері, других сніданків і підвечірків. Це унікальний досвід для України. І я дуже рада, що в українських навчальних закладах незабаром діятимуть нові сучасні стандарти у харчуванні дітей та підлітків».

Перша леді Олена Зеленська

Важливо зауважити, що діти початкових класів та пільгових категорій харчуються в Україні безкоштовно, решта ж школярів купують обіди за кошти батьків. Фахівці обіцяють, після оновлення меню вартість обідів не зросте.

Реформа шкільного харчування йде швидкими темпами. Якщо все піде за планом, вже цього року українські школярі почнуть їсти смачніше і здоровіше. Це справді добра новина після десятиліть сосисок і «гумових» котлет.

Як повідомляв «Погляд», школярів не залучатимуть до прибирання класів.

Також «Погляд» інформував, що розпочалася реєстрація на ЗНО-2021.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.