Щоденник спогадів: у Боярці передали твір «33-й рік» Музею Голодомору
23 листопада о 12:00 у Національному музеї Голодомору-геноциду відбулась передача зошита зі спогадами Лавріна Нечипоренка.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2020/11/127148779_1183623968705916_9180228525201956671_o.jpg)
Лаврін Нечипоренко – свідок Голодомору 1932-1933 рр., який записав свої спогади до зошита й назвав цей твір «33-й рік». Про це повідомляє краєзнавець, історик Андрій Ковальов.
«Я не можу передати відчуття, коли тримаєш той відшитий від справи щоденник і читаєш ті рядки, а як важко то все переживати сьогодні його сину, моєму дідусю...» - коментує події праонука Лавріна Нечипоренка Катерина Овінова.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2020/11/127232424_1497659237095343_4606142183886529438_n.jpg)
Цією акцією Музей Голодомору (Київ, Лаврська, 3) розпочав масовий збір свідчень, реліквій, світлин родин, які стали свідками геноциду 1932-1933 років. Відкриття Музею заплановане на 2023 рік.
Трохи історії:
«Це була справді детективна історія! Я розкопав її у Архіві СБУ», - повідомив Андрій Ковальов.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2020/11/127097132_1497659133762020_1884970652934396619_n-1.jpg)
У 1960-х роках вчитель з Боярки у шкільному зошиті записав свої спогади про пережитий Голодомор на Житомирщині. Свій твір він назвав «33-й рік». Цього вчителя звали Лаврін Нечипоренко. Разом зі своїм колегою Іваном Коваленком - поетом та дисидентом - він вирішив поширити свій рукопис.
На той час радянська влада забороняла розповсюдження такої літератури, отож доводилось це робити таємно – самвидавом. Зошит зі спогадами потрапив до Коваленка, за яким з 1961 р. було розпочато стеження КҐБ.
У 1972-му Івана Коваленка заарештували за «виготовлення і поширення антирадянських матеріалів» на 5 років з конфіскацією усіх рукописів, у тому числі й зошиту пана Нечипоренка.
На щастя, щоденник дивом зберігся в архіві КҐБ, і в 1996 р. Служба безпеки України повернула Івану Коваленку рукописи.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2020/11/127189287_1183624558705857_1319714210019659976_o.jpg)
Відтак родина Коваленків передала оригінал рукопису «33-й рік» родині Нечипоренків, а ті, у свою чергу, передали його на постійне зберігання до Музею Голодомору.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2020/11/127135432_1183624488705864_5402568247597467411_o.jpg)
«Довгий час ця унікальна праця, що є свідченням страхіть голодомору і водночас талановитим прозовим твором, зберігалася в архіві нашої родини... І ось настав час, щоб цей видатний твір зайняв достойне місце в експозиції музею Голодомору...» - коментує Марія Кириленко, донька поета-дисидента Івана Коваленка.
«Погляд» повідомляв, що у Броварах триває виставка «вкрадене дитинство», присвячена Голодомору. А саме, про долі дітей у роки геноциду. У музеї на цю виставку чекали давно.
Як писав «Погляд», українських освітян запрошують взяти учать у веб-семінарі, присвячений Голодомору-геноциду.