Новини
Культура
Україна-суспільство

Хто вони - герої картини Іллі Рєпіна "Запорожці пишуть листа турецькому султану"

02.03.2020 Кочкина Марина 0

Усіх головних персонажів своєї знаменитої картини Рєпін писав з реальних людей. Переважна більшість з них - українці з характерними типажами. Але були серед них: і греки, і поляки, і кримські татари. Дехто з моделей навіть не підозрював, що художник перенесе їх образ на знамените полотно, а дехто чинив цьому неабиякий спротив.

Історик та етнограф Дмитро Яворницький. Один з головних історичних консультантів Іллі Рєпіна під час написання картини та його особистий друг. Щоб вичавити в похмурого Яворницького усмішку для образа писаря Рєпін дав йому почитати журнал з карикатурами.

Генерал Михайло Драгомиров. Вихідець з козацького роду, герой російсько-турецької війни, командуючий військами Київського округу, Київський, Подільський і Волинський генерал-губернатор. З Рєпіним його пов'язувала особиста дружба та любов до української культури та мистецтва.

Марко Кропивницький - український актор, режисер і драматург, друг Іллі Рєпіна. За іншою версією - поляк Костянтин Белоновський, педагог Катеринославської народної школи.

Олександр Рубець - український фольклорист, хоровий диригент, педагог, викладач Петербурзької консерваторії.

Георгій Алексєєв - катеринославський поміщик, предводитель дворянства Катеринославської губернії, обер-гофмейстер. На пропозицію художника виступити в ролі потилиці Алексєєв відповів категоричною відмовою. Однак Яворницький, який добре знав Алексєєва, заманив його в будинок до Рєпіна подивитися колекцію стародавніх монет. За цим заняттям його і зобразив художник, непомітно сівши ззаду.

Порфирій Мартинович - студент Петербурзької Академії мистецтв, в майбутньому - живописець, графік, фольклорист і етнограф. Рєпін писав цей образ не з самого Мартиновича, а з його прижиттєвої гіпсової маски, яка зацікавила художника своєю усмішкою.

Микола Кузнецов - художник, професор Петербурзької академії мистецтв, грек за національністю.

Федір Стравінський - оперний співак, батько знаменитого композитора Ігоря Стравінського.

Василь Тарновський - український поміщик, колекціонер, меценат. В його маєтку Качанівка Рєпін робив замальовки козацького одягу та предметів побуту.

Поляк Іван Циоглінський - викладач малювальної школи Імператорського Товариства заохочення мистецтв.

Григорій Глінка-Маврін - онучатий племінник відомого російського композитора Михайла Глінки. Син відомої письменниці, перекладачки та благодійниці Варвари Ікскуль фон Гільденбанд.

Випадковий подорожній на пристані міста Олександрівська (сьогодні Запоріжжя).

Микишка - кучер Василя Тарновського. Замальований Рєпіним під час спільної переправи поромом через Дніпро.

Студент-татарин замальований Рєпіним з натури. Причому виразні зуби цього образу змальовані художником з черепа козака-запорожця.

джерело