Новини
Україна
Київщина
Баришівка та Березань
Культура

"Город Берлін сам собою здоровий і красівий": НепрOSTі листи, Баришівка

23.01.2020 Оксана Кириленко 0

Представляємо вашій увазі лист Михайла Ковтуна до сестри Галини Ковтун від 15 вересня 1943 р. Саме тоді автор листа перебував на примусовій роботі в Німеччині.

"...Здрастуйте родниє: Тато, Мама, Галя, Андруша, Люба. Перш чым написать Вам откритку я сообщаю, що я жив здоров того й Вам жилаю. Галя!!! Я тобі сообщаю що я твою откритку получив 14/ІХ-43 г. яку ти писала 17/VIII за яку я тобі дуже дякую і другу откритку получив 10/ІХ-43 г. яку ти писала 27/VII. Галя!!! Я зараз находжуся на старому місці в помещіка. Робота зараз така: картоплю вибіраємо, потроху молотим, кормлять так само як і кормили. Картошкі дають удоволь. Новостей пока немає ніякіх живемо по-старому. Із Льоньою я пока переписуюся, послав я йому чотирі посилочкі табаку бо у їх тоже дорогій табак одна посилочка 250 гр. стоїть 25 марок, або п’ять кілограм хліба. Він мені тоже прислав штани, носкі тепли нови і два рази присилав карточкі на хліб на три кіла. Із одежи нам ще не давали нічого ходимо пока у своєму. Город Берлін сам собою здоровий і красівий він став такий як у нас на Україні «город» Хрещатік. Гроши зараз нам платять скільки заробим на картоплі скордом. Галя!!! Напиши які новості дома. Галя!!! Поздоровляю тебе я із оновою веселою жизнью із новим щасттям. Ну пока до свіданія родниє!!! Передавайте привет Всім, всім родним і знаком..."

22 січня 1942 р. в Києва до Німеччини вирушив перший ешелон з українцями, що їхали на роботи. Того дня до Третього райху поїхало 1500 добровольців. 
Але дуже швидко потік добровольців зник і акція набула примусового характеру.
З Києва на примусові роботи до НІмеччини з січня 1942 р. до жовтня 1943 р., щза оцінками істориків було вивиезено від 50 до 100 тис. осіб, а з Київщини від 170 тис. до 220 тис. українців.

НепрOSTі листи - проект мета якого повернути рідним та близьким листи остарбайтерів, що не дійшли за вказаними адресами.