Брудні передвиборчі технології: на сайті ЦВК від 95-го округу з’явився клон кандидата від "Зе" Горобця
Практика висунення “двійників” надидатів, або клонів належить до “брутних” передвиборчих технологій. Ця маніпуляція кочує від одних виборів до інших. Найчастіше вона використовується на мажоритарних округах. 14 червня 2019 року на сайті ЦВК по 95-му округу з’явився клон Горобця. Самовисуванець зареєстрований від БФ “Слуга народу”, створеного місяць тому в Києві. Нагадаємо, що саме Горобець був анонсований як кандидат Зе!команди.
“Чорна” політтехнологія, за якою технічного кандидата – клона реєструють ще до офіційної реєстрації кандидата, проти якого ведеться “брудна” кампанія в Україні мала місце ще під час виборів 2012 року. Тоді шукали клонів не просто з однаковим прізвищем, а й ініціалами. “Опора” в 2012-му нарахувала 43 “двійники”.
Але 2019-го на 95-му окрузі зареєструвався не просто такий собі самовисуванець Горобець. Двійник кандидата Зе!команди представляє БФ “Слуга народу”. Тобто можемо бачити по документах, що під цю особу вже створений благодійний фонд, щоб плутати виборців.
Як зазначає Федорів: “І виборчі комісії, які курує в регіоні Карплюк (і наразі є інформація про те, що квоти БПП теж за домовленостями в його зоні впливу), потім можуть підкидати голоси реального Горобця до Горобця-клона. Як же треба хотіти недоторканості, щоб не сісти, щоб битися за кожен голос і намагатися зманіпулювати.
Бюджет, який треба витратити на клона, Карплюк озвучив. Це 20 000$. А з додатковою опцією БФ “Слуга народу” це коштує ще більше. І додайте ще десь 40 000 грн на реєстрацію кандидата в нардепи. Чималий бюджет просто на одну графу в бюлетені, яка має виконати важливу функцію в день голосування і ніч підрахунку”.
Також, на 95-му окрузі, за інформацією журналістки “Української правди” готується ще один клон Смірнової. Голова Києво-Святошинської РДА Мирослава Смірноватеж балотуватиметься в нардепи по цьому округу.
На думку Федорів: з огляду на те, що її вплив у Києво-Святошинському районі більш, ніж відчутний і тут треба Карплюку мінусувати голоси.
Клони потрапили в ЦВК майже одночасно. Це може свідчити про те, що заходили пачкою проти двох серйозних опонентів Карплюка. Тобто бюджети на оплату реєстрації клонів можете сміливо подвоїти.
Тепер дуже цікаво побачити реакцію команди Володимира Зеленського. 20 червня останній день реєстрації кандидатів. Тобто 21 вже не може з’явитися клон, якщо про прізвище кандидата до цього не було відомо. Це шанс для Зе!команди взути Карплюка. Замість Горобця може з’явитися якийсь кандидат на прізвищеЖуравель (умовно).
І тоді кандидат Карплюк може кандидату клону-Горобцю крутити дулі і не розраховуватися, що для Карплюка є типовим.
І тоді було б дуже весело дивитися на істерику в штабі Карплюка, який всіх переконує, що альтернативи нема і він перемагає, а чомусь клони з’являються тільки в його потенційних конкурентів.
Довідково:
Як правило, технічні кандидати – це маловідомі люди. Технічні кандидати – це зазвичай ті кандидати, які реєструються, ходять на виборчу гонку, однак їхньою метою не є перемога.
В Україні така практика присутня практично на кожних виборах. Люди, які не зацікавлені в перемозі, беруть участь у передвиборчих змаганнях із цілком конкретною метою.
Перша і найпримітивніша маніпуляція, пов’язана з технічними кандидатами, спрямована на відбиття голосів у конкурентів. Зазвичай технічні кандидати-двійники “пасуться” на полі основного конкурента свого замовника, таким чином відбираючи в нього цільову аудиторію, або просто розпорошують увагу виборця.
Реєстрація висуванців-клонів робиться для того, щоб виборці помилково проголосували за схоже прізвище, зазвичай це 1-3% реальних голосів. На деяких округах навіть різниця в 100–200 голосів робить перемогу.
Друга причина, чому політики вдаються до технічних кандидатів, полягає у можливості завести своїх людей у виборчі комісії.
Зрозуміло, що технічні члени комісій працюють на цілком реального кандидата. Таким чином, вони можуть самі маніпулювати рішеннями комісії або не допустити маніпуляцій з боку опонента. Технічні члени комісій зазвичай непрофесійні.