Суспільство
Блоги

Софія Мартинюк: Вшанування пам'яті - важливість військових поховань

Зустріч ветеранів та родин загиблих Героїв в міській раді в понеділок наштовхнула все ж поділитись інформацією з приводу розробки проєкту військового сектору кладовища.

Софія Мартинюк: Вшанування пам'яті - важливість військових поховань - зображення

Ключовою ціллю проєкту військового сектору поховань є гідне вшанування памʼяті. Вшанування - це не просто надгробок. Ми створювали проєкт, який опирається на історичне підґрунтя та забезпечує можливість гідно провести ритуал військового поховання (який прописаний законом України).

Також працюючи з сенсами, намагались створити простір світлої памʼяті та вдячності, місце, куди хочеться прийти, де можна відрефлексувати. Це важливий аспект процесу, адже цей меморіал не тільки для родин, не тільки на сьогодні, а і для наступних поколінь, які мають відчути, перейнятись нашою історією.

В грудні 2023 року мною була зібрана робоча група в яку увійшли два архітектори та Петро Петрович Король, який поділився всіма нюансами та проблемами, з якими зіштовхується в своїй роботі (це були дуже практичні та цінні зауваження). Ми почали дослідження теми з вивчення міжнародного та українського досвіду, консультації з бренд-дизайнером ЗСУ Тарасом Іщиком, Українським інститутом національної пам'яті, Дарцею Веретюк (розробницею проєкту військового сектору в Тернополі), представниками релігійних спільнот нашої громади.

Розроблену концепцію ми презентували родинам, збирали їхні коментарі та побажання і зайшли в нове коло розробки та детальніше пропрацювання проєкту. На цьому етапі я залучила ще ширше коло фахівців - представниця Міністерства у справах ветеранів, представників Національного військового меморіального кладовища, фахівця по реставрації скульптури.

Софія Мартинюк: Вшанування пам'яті - важливість військових поховань - зображення

Після спільного обговорення та кількох зустрічей по матеріалах, родинами було проголосовано на громадських слуханнях за білий граніт, як матеріал для надгробних споруд (є протокол).

Софія Мартинюк: Вшанування пам'яті - важливість військових поховань - зображення
Софія Мартинюк: Вшанування пам'яті - важливість військових поховань - зображення

Хочу відмітити, що Борис Балмасов - Управління праці і соціального захисту населення ІМР, Віталій Кожокарь - Управління ветеранської політики, Володимир Пархонюк і Юлія Сабадін - комунальна установа "Ірпінський центр "Ветеранський простір" безпосередньо були залучені до процесу, допомагали збирати родини (власноруч продзвонювали кожного!). І зараз займаються збором фото, інформації про нагороди, відзнаки та медалі, а також текстів для надгробних споруд. Це колосальна робота. І казати, що не було жодних пропозицій по облаштуванню сектору військових поховань, як мінімум не компетентно.

Також вато зазначити, що інформація про процес була відкритою, були оголошення та новини.

Софія Мартинюк: Вшанування пам'яті - важливість військових поховань - зображення
Софія Мартинюк: Вшанування пам'яті - важливість військових поховань - 1 - зображення

В підсумку всіх обговорень, зустрічей, консультацій, маємо погоджену проєктну пропозицію військового сектору поховань.

Софія Мартинюк: Вшанування пам'яті - важливість військових поховань - зображення

Наш проєкт на слуху у фахової спільноти та має хорошу репутацію, адже ніхто в інших громадах не виходив до родин загиблих з такими відкритими діалогами в подібних питаннях. Свідченням цього є те, що до мене звертались родини загиблих Героїв з Одеси та Кривого Рогу з проханням поділитись нашим досвідом та допомогти їм відстояти право на гідне вшанування памʼяті перед міськими радами. Звісно я долучалась і допомагала як могла. Мені приємно було, що наш проєкт ставили за зразок.

В грудні 2024 року міською радою були виділені кошти на розробку проєктної документації. Проектантами була пророблена велика робота. Альбоми з кресленнями, планами комунікацій та озелененням я показувала родинам на останній зустрічі. Кошторис знаходився на фінальному етапі, а потім….

"Міського голову відсторонили.

Мені не відомо було про жодну зустріч стосовно проєкту військового кладовища, відповідно і присутньою ніде не була. Хоча я знаю всі моменти та нюанси проєкту, все що ми обіцяли родинам.

Ветеранський простір збирає дані та фото на надгробні споруди.

Я продовжую працювати з темою памʼяті, збираю Архів воєнних подій та локації, де загинули захисники (а згодом зберемо і місця загибелі цивільних), роблю макети на меморіальні дошки, таблички на блокпости, працюю над файлами для надгробних споруд, які треба віддати підряднику для гравіювання. Все це і більше я роблю як волонтер, так як три місяці тому мене звільнили, а на посаду, де я мала б змогу займатись меморіалізацією не взяли з поясненням "Вашу кандидатуру не погоджує міська рада" (хоча обіцяли).

Я прагну закінчити початі проєкти, адже це робиться не для тих чи інших політиків, а в першу чергу для тих, хто поклав своє життя за нас, для їхніх родин та для наших нащадків. І я докладу всіх зусиль, всі свої знання та вміння, щоб зробити ці проєкти якнайкраще".

Дуже коротко про стратегію меморіалізації та інші проєкти якими я займалась з посиланнями на всі презентації - https://surl.li/xkgptv

Першоджерело за посиланням.

На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією медіа "Погляд".

Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.

Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!

Софія Мартинюк

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і дивіться нас на YouTube. Також читайте та підписуйтесь на нас у Facebook Погляд Київщина та Іnstagram.