Софія Мартинюк: Вшанування пам'яті - важливість військових поховань

Ключовою ціллю проєкту військового сектору поховань є гідне вшанування памʼяті. Вшанування - це не просто надгробок. Ми створювали проєкт, який опирається на історичне підґрунтя та забезпечує можливість гідно провести ритуал військового поховання (який прописаний законом України).
Також працюючи з сенсами, намагались створити простір світлої памʼяті та вдячності, місце, куди хочеться прийти, де можна відрефлексувати. Це важливий аспект процесу, адже цей меморіал не тільки для родин, не тільки на сьогодні, а і для наступних поколінь, які мають відчути, перейнятись нашою історією.
В грудні 2023 року мною була зібрана робоча група в яку увійшли два архітектори та Петро Петрович Король, який поділився всіма нюансами та проблемами, з якими зіштовхується в своїй роботі (це були дуже практичні та цінні зауваження). Ми почали дослідження теми з вивчення міжнародного та українського досвіду, консультації з бренд-дизайнером ЗСУ Тарасом Іщиком, Українським інститутом національної пам'яті, Дарцею Веретюк (розробницею проєкту військового сектору в Тернополі), представниками релігійних спільнот нашої громади.
Розроблену концепцію ми презентували родинам, збирали їхні коментарі та побажання і зайшли в нове коло розробки та детальніше пропрацювання проєкту. На цьому етапі я залучила ще ширше коло фахівців - представниця Міністерства у справах ветеранів, представників Національного військового меморіального кладовища, фахівця по реставрації скульптури.

Після спільного обговорення та кількох зустрічей по матеріалах, родинами було проголосовано на громадських слуханнях за білий граніт, як матеріал для надгробних споруд (є протокол).


Хочу відмітити, що Борис Балмасов - Управління праці і соціального захисту населення ІМР, Віталій Кожокарь - Управління ветеранської політики, Володимир Пархонюк і Юлія Сабадін - комунальна установа "Ірпінський центр "Ветеранський простір" безпосередньо були залучені до процесу, допомагали збирати родини (власноруч продзвонювали кожного!). І зараз займаються збором фото, інформації про нагороди, відзнаки та медалі, а також текстів для надгробних споруд. Це колосальна робота. І казати, що не було жодних пропозицій по облаштуванню сектору військових поховань, як мінімум не компетентно.
Також вато зазначити, що інформація про процес була відкритою, були оголошення та новини.
В підсумку всіх обговорень, зустрічей, консультацій, маємо погоджену проєктну пропозицію військового сектору поховань.

Наш проєкт на слуху у фахової спільноти та має хорошу репутацію, адже ніхто в інших громадах не виходив до родин загиблих з такими відкритими діалогами в подібних питаннях. Свідченням цього є те, що до мене звертались родини загиблих Героїв з Одеси та Кривого Рогу з проханням поділитись нашим досвідом та допомогти їм відстояти право на гідне вшанування памʼяті перед міськими радами. Звісно я долучалась і допомагала як могла. Мені приємно було, що наш проєкт ставили за зразок.
В грудні 2024 року міською радою були виділені кошти на розробку проєктної документації. Проектантами була пророблена велика робота. Альбоми з кресленнями, планами комунікацій та озелененням я показувала родинам на останній зустрічі. Кошторис знаходився на фінальному етапі, а потім….
"Міського голову відсторонили.
Мені не відомо було про жодну зустріч стосовно проєкту військового кладовища, відповідно і присутньою ніде не була. Хоча я знаю всі моменти та нюанси проєкту, все що ми обіцяли родинам.
Ветеранський простір збирає дані та фото на надгробні споруди.
Я продовжую працювати з темою памʼяті, збираю Архів воєнних подій та локації, де загинули захисники (а згодом зберемо і місця загибелі цивільних), роблю макети на меморіальні дошки, таблички на блокпости, працюю над файлами для надгробних споруд, які треба віддати підряднику для гравіювання. Все це і більше я роблю як волонтер, так як три місяці тому мене звільнили, а на посаду, де я мала б змогу займатись меморіалізацією не взяли з поясненням "Вашу кандидатуру не погоджує міська рада" (хоча обіцяли).
Я прагну закінчити початі проєкти, адже це робиться не для тих чи інших політиків, а в першу чергу для тих, хто поклав своє життя за нас, для їхніх родин та для наших нащадків. І я докладу всіх зусиль, всі свої знання та вміння, щоб зробити ці проєкти якнайкраще".
Дуже коротко про стратегію меморіалізації та інші проєкти якими я займалась з посиланнями на всі презентації - https://surl.li/xkgptv
Першоджерело за посиланням.
На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією медіа "Погляд".
Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.
Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і дивіться нас на YouTube. Також читайте та підписуйтесь на нас у Facebook Погляд Київщина та Іnstagram.