Культура
Україна-суспільство

У Києві відбувся допрем’єрний показ фільму "Киснева станція" — історії про боротьбу та кохання Мустафи Джемілєва

"Киснева станція" - це не лише художня інтерпретація біографії. Це нагадування: боротьба за свободу - не абстрактна ідея, а особисті історії реальних людей, які змінили хід історії.

У Києві відбувся допрем’єрний показ фільму

7 квітня у Києві відбувся допрем’єрний показ фільму "Киснева станція" - художньої біографічної драми, що переносить глядачів у часи заслання лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, дисидента, політв’язня, а нині — народного депутата України.  Ця стрічка — не просто реконструкція історичних подій, а глибока розповідь про незламність, людську гідність та силу любові, що долає навіть тягар політичних репресій.

"Киснева станція" — це спільна кінопродукція України, Чехії та Словаччини. Режисером стрічки виступив Іван Тимченко, оператором — німець Томас Стоковскі, а музичний супровід створив японський композитор Джун Міяке. Продюсерка проєкту — Світлана Соловйова.

У Києві відбувся допрем’єрний показ фільму
Презентація фільму "Киснева станція"/ Фото-Суспільне Крим

Мустафа Джемілєв народився у 1943 році в Криму, але вже у рік свого народження разом із сотнями тисяч співвітчизників був депортований радянською владою до Середньої Азії. Його дитинство та юність минули в Узбекистані, а згодом — у Якутії, де він опинився через свою активну політичну позицію та правозахисну діяльність.

Ще у молодості Джемілєв став співзасновником нелегального правозахисного руху та активним учасником кримськотатарського національного відродження. Він провів 15 років у радянських таборах і тюрмах, сім разів засуджувався за участь у правозахисних ініціативах, а його 303-денне голодування у 1975–1976 роках стало одним із найдовших в історії ненасильницького спротиву.

Фільм розповідає про період, коли Джемілєва заслали до Якутії — у містечко, де він працював на кисневій станції. Саме там відбулася його зустріч із Сафінар — дівчиною, яка згодом стала його дружиною і залишалася поруч у найскладніші моменти життя.

У Києві відбувся допрем’єрний показ фільму
Мустафа і Сафінар Джемілєви в Якутії. Липень 1980. Архів Мустафи Джемілєва

Це історія не лише про політичне переслідування, а й про людську близькість, довіру і ніжність, що виникає навіть серед суворих морозів Сибіру.

У Києві відбувся допрем’єрний показ фільму

"Там роль Сафінар виконала красуня — такою була моя дружина в молодості. В Якутії мені казали: "Ти її вкрав?"

Відповідаю: "Вона добровільно приїхала". Люди не вірили... Вона вирішила, що хороший чоловік буде, можна не годувати. Вона помилилася, тому готує мені щодня чебуреки", —

з усмішкою згадує Мустафа Джемілєв.

Ініціатива створити стрічку про Джемілєва виникла ще кілька років тому як спроба художньо осмислити боротьбу цілого народу через призму особистої історії. Автором сценарію став Михайло Бриних, відомий письменник і журналіст, який зараз служить у Збройних силах України. Для нього це — не просто сценарій, а своєрідна особиста розповідь про людську стійкість.

У Києві відбувся допрем’єрний показ фільму

"Ні, він не набув ніякого нового змісту, але для мене важливіше, що він не втратив. Я запитував себе багато разів, чи змінилося моє сприйняття цієї історії — відповідь: ні. Коли ви побачите цей фільм, то ви зрозумієте, чому", — зазначив Бриних під час презентації.

Режисер фільму — Іван Тимченко, який наголошує:

У Києві відбувся допрем’єрний показ фільму

"Це історія не лише про минуле, а й про те, як воно відлунює у нашій сучасності. Це не хроніка, це жива історія свободи".

У ролі Сафінар знялася молода акторка Христина Дейлик. Вона каже, що працювати над цією роллю було честю й водночас великою відповідальністю:

У Києві відбувся допрем’єрний показ фільму

"Це не просто важливо — це необхідно. Бо це історія, яку ми маємо знати, щоби не повторити помилок. І кіно — найкращий спосіб надолужити те, що ми недочитали у підручниках", —

сказала акторка.

Фільм уже був представлений на міжнародному кінофестивалі Febiofest у Братиславі, де його тепло прийняли глядачі. В український прокат стрічка вийде 10 квітня 2025 року.

Нагадаємо, 13 листопада 2023 року, лідеру кримськотатарського народу, правозахиснику та народному депутатові Мустафі Джемілєву виповнилося 80 років. З цієї нагоди президент Володимир Зеленський присвоїв йому звання Героя України.

Матеріал підготувала Вероніка Васюра. Розміщення матеріалу редакторки сайту Марини Литвиненко.


Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і дивіться нас на YouTube. Також читайте та підписуйтесь на нас у Facebook Погляд Київщина та Іnstagram.