Новини
Україна
Суспільство
Україна-суспільство

Батьки не зобов'язані здавати гроші та купувати підручники в школу: юрист


Фото: radiotrek.rv.ua

Шкільна освіта є безкоштовною, а підручники має забезпечувати школа чи відділ освіти. Юрист громадського об'єднання "Батьки SOS" Роман Бондаренко розповів, які речі школярам та батькам робити не обов'язково.

Фінансування та збір коштів

За словами Бондаренка, за фінансування шкіл відповідає тільки місцева влада. Саме до неї слід звертатись, якщо необхідний ремонт чи створення групи продовженого дня.

Те саме стосується і підручників: батьки не зобов'язані купувати відсутні у бібліотеці книги. Якщо літератури не вистачає, слід звертатись до директора чи у відділ освіти.

Вимагати грошей від батьків школа не має права. "Батьки не зобов'язані здавати гроші у школі ні на що. Взагалі. Нікому. Ніколи. Не зобов'язані. Загальна середня освіта - обов'язкова і безоплатна. Будь які вимагання внесків до фонду школи/класу незаконні. Стаття 189 Кримінального кодексу України - Вимагання", - пише юрист.

Батьківський комітет

Чомусь вважається, що батьківський комітет може щось вимагати та вирішувати для всіх. Однак Роман Бондаренко зазначає, що цей орган немає ніяких повноважень. "Основне завдання батьківських комітетів не збір грошей, а тиск (співпраця) на директора/місцеву владу - забезпечити фінансування школи", - говорить юрист.

Вигадане також правило, що батькам заборонено заходити до школи під час навчального процесу. "Обов'язок батьків - дбати про фізичне і психічне здоров’я дитини, сприяти розвитку її здібностей, формувати навички здорового способу життя. Батьки не просто мають право, вони зобов'язані прийти до школи і переконатися, що дитина навчається у належних умовах", - пояснив Бондаренко.

Для дітей

Нерідко класні вчителі складають списки чергувань для дітей по прибиранню. Якщо твоя черга - будь ласкавий, залишся після уроків та поприбирай у класі. Так от - діти не зобов'язані прибирати, якщо не хочуть і їх до цього змушувати незаконно. "З восьмого класу діти можуть (не зобов'язані) долучатися до прибирання, але за власною згодою та згодою батьків. Немає згоди - діти не прибирають. Прибирати мають прибиральниці", - додав правозахисник.

Ніхто не може змусити дитину вдягатись по-іншому чи робити іншу зачіску. Роман Бондаренко вважає, що приниження дитини через зовнішній вигляд - незаконне. "Жоден вчитель, завуч, директор немає права позбавити дитину права на освіту. Діти не повинні йти додому переодягатися, діти повинні вчитися!", - пише юрист.

Вчителі також не мають права вимагати за кілька днів пропусків довідку від лікаря. Він зазначив, що згідно з Постановою Кабміну № 684 за пропуски у школі дитина може принести і пояснювальну записку від батьків.