Новини
Всесвіт
За кордоном

Європа відправить в космос «робота-камікадзе» для збору сміття на орбіті


Найбільше звалище людства знаходиться не на Землі, а в космосі.

На низькій навколоземній орбіті навколо нашої планети, на висоті до 2000 кілометрів над поверхнею, знаходиться понад 3000 супутників, що вийшли з ладу, а також десятки мільйонів менших за розмірами уламків. Кожен з цих фрагментів рухається зі швидкостю в десятки тисяч кілометрів на годину. Іноді два великих фрагмента так званого «космічного сміття» врізаються один в одного, розпадаючись на ще більшу кількість фрагментів, крихітних «куль», здатних завдати критичні пошкодження супутникам та іншим космічним апаратам.

У Старому світі вирішили зробити генеральне прибирання в космосі, Європейське космічне агентство (ЄКА) озвучило плани, щодо можливого вирішення даної проблеми за допомогою нової роботизованої місії.

В ході цієї місії, яка отримала назву ClearSpace-1, ЄКА запустить експериментального робота, оснащеного чотирма руками-маніпуляторами, за допомогою яких він захопить супутник, що вийшов з ладу, підтягне його ближче до себе, а потім заманить в «суїцидальний» політ в щільні шари земної атмосфери – в результаті чого відбудеться руйнування обох об'єктів.

Звичайно, видалення з орбіти залишків всього лише одного нефункціонуючої супутника можна порівняти з вичерпуванням одного відра з моря. Однак, як повідомили представники проекту місії, вони сподіваються, що цей проект дозволить випробувати новий спосіб очищення орбіти Землі від сміття, яку так відчайдушно потребує наша атмосфера.

Робот ClearSpace-1, запуск якого заплановано на 2025 р, «перевірить свої сили» на фрагменті космічного сміття середнього розміру під назвою Vespa, який був залишений ракетою Vega ЄКА на висоті 800 метрів над Землею в 2013 р. Вчені проекту припускають, що цей відносно легкий конічний уламок масою приблизно в 100 кілограмів стане легко доступною метою для нового робота.