Новини
Всесвіт
За кордоном

Вперше в історії: вчені спостерігали за вибухом наднової в реальному часі

Астрономи почали спостерігати за зіркою за 130 днів до її смерті.

Вперше в історії: вчені спостерігали за вибухом наднової в реальному часі - зображення
Фото: W. M. Keck Observatory/Adam Makarenko

Вперше в історії астрономи в реальному часі спостерігали драматичний кінець життя червоного гіганта. Зірка колапсувала у наднову типу II, і про цей процес вдалося взнати за 130 днів до його початку. Про це пише видання NewScenter.

Вибухи наднових виявляють не вперше, проте раніше вченим не вдавалося побачити ознаки цих процесів до їх початку. Використовуючи телескоп Pan-STARRS в обсерваторії Халеакала на Гаваях, команда астрономів із проєкту Young Supernova Experiment (YST) влітку 2020-го виявила масивну зірку завдяки значному підвищенню її світності. Згодом ця зірка вибухнула надновою.

"Це як спостерігати за бомбою сповільненої дії. Ми ніколи не бачили наживо таку бурхливу активність у вмираючій червоній надгігантській зірці, яка виробляє таке яскраве випромінювання, а потім колапсує і згорає".

Раффаелла Маргутті, співавтор дослідження

Команда продовжує спостерігати за надновою, що отримала назву SN 2020tlf. Астрономи визначили, що зірка-предок SN 2020tlf, розташована в галактиці на відстані 10 млн світлових років від нас, була в 10 разів масивнішою за Сонце.

Нагадаємо, нещодавно науковці з Китаю зробили вражаюче відкриття та довели, що на Місяці є вода. Також стало відомо, як довго найбільший оптичний телескоп пробуде в космосі.

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.