Новини
Україна
Традиції та прикмети

Великий піст - 2019


Цьогорічний Великий піст розпочинається сьогодні, 11 березня, і триватиме 48 днів - до 27 квітня. Перший тиждень Великого посту називається "Федоровим тижнем". У цей час прийнято згадувати всіх захисників православної віри. Це найдовший і найсуворіший піст у році, що готує православних до найголовнішого та найочікуванішого свята — Великодня. Його мета – як духовне, так і фізичне очищення людини. В цей період у храмах відбуваються богослужіння, що нагадують про діяння, події життя і смерть Христа, апостолів і святих. Основне призначення Великого посту – нагадати про 40 днів поневірянь Спасителя в пустелі. Кожен з християн повинен у цей період покаятися, щоб пройти духовне очищення і підготувати душу й серце до свята світлого Христового Воскресіння. Особливою суворістю в період посту відзначаються перший та останній тижні, нагадуючи про початок шляху Спасителя і його страждання в останні дні.

Основні правила Великого посту

1. Відречення від суєтних подій, уникнення всіляких спокус, сорокаденна стійкість як в духовному, так і фізичному сенсі, задля очищення душі від грішних помислів. 2. Інтенсивна молитва про спасіння душі, яка приносить почуття умиротворення і спокою. 3. Уникнення розважальних заходів (гучної музики, перегляду телевізійних передач, сміху та гучних розмов) та черевоугоддя. 4. Забороняється таїнство вінчання. 5. При підготовці до посту важливо попросити вибачення в оточуючих.

Як харчуватися у Великий піст?

Якщо  вирішили поститися у Великий піст 2019, варто продумати, як харчуватися в цей період, щоб отримати користь для душі і тіла і при цьому не нашкодити своєму здоров'ю. Адже навіть під час посту люди можуть харчуватися правильно, різноманітно, повноцінно і смачно. Типікон (богослужбовий звід правил, що містить інформацію про церковні традиції та обряди) вказує, що всі 48 днів посту повинні проходити без страв, які включають продукти тваринного походження. Скоромними продуктами вважаються м’ясо, молоко, вершкове масло, тваринний жир, яйця і т. п. До числа заборонених напоїв відносяться алкоголь, чай і кава. Винятки можливі для літніх та хворих людей, для маленьких дітей та вагітних жінок. Щодо загальних установок, яких слід дотримуватися у дні Великого пісту, то вони такі: • понеділки, середи і п’ятниці відзначаються найсуворішими правилами – дозволяється їсти лише суху їжу у вигляді хлібних виробів, овочів, маслин, фруктів, меду, сухофруктів, грецьких та інших горіхів. З пиття дозволені компоти з фруктів і ягід, а також узвари, в які можна додати меду. Прийом їжі дозволено раз на добу, в той час, коли заходить сонце; по вівторках і четверах допустимі незначні послаблення суворих правил. Православним дозволено їсти гарячу їжу, готуючи страви на основі круп, бобових і овочів. Маслом приправляти їжу не дозволяється. Прийом їжі здійснюється раз на день у вечірній час. Для того щоб ви душею і тілом змогли відчути радість і святість від прийому їжі, ваша їжа повинна бути різноманітною, але простою. В піст не можна зловживати прянощами, сіллю, цукром і смаженої їжею. Віддайте перевагу їжі, приготованої на паровій бані або в грилі. Овочі та фрукти: варені, тушковані, запечені – повинні стати основою вашого харчування. Нехай на вашому столі будуть морква, картопля, буряк, квашена капуста і огірки. Не забувайте про кукурудзу, горошок, яблука, гранат, банани і цитрусові. Чим різноманітніше – тим краще. Каші: каші повинні стати ще однією важливою складовою вашого раціону. Не забувайте, що готувати їх слід тільки на воді і доведеться обійтися без додавання масла. Замість м'яса, молока і яєць: якщо ви включите в свій раціон рослинний білок – то ваш організм ані трохи не постраждає від відсутності м'яса. Рослинний білок міститься в баклажанах, арахісі, сочевиці, сої та всіх рослинах сімейства бобових.

Та найголовніше – бути смиренними і милосердними!