Новини
Новини Київської області
Вишгород
Культура

У Вишгороді відновлюють житло гончара часів Київської Русі


Вишгородський історико-культурний заповідник проводить археологічні дослідження залишків фундаменту об’єкта з подальшою його реконструкцією

Вишгород у часи Київської Русі був потужним гончарним центром, у якому діяли 250-300 гончарних горнів, а посуд ішов навіть до княжих дворів. Під час будівництва Вишгорода як сучасного міста енергетиків було знайдено багато гончарних горнів, які, на жаль, не збереглися – тодішня влада, вочевидь, вважала, що нове будівництво важливіше, ніж збереження історичних цінностей. З усіх досі знайдених печей для випалювання кераміки збереглася лише однаю До речі, це єдиний у Східній Європі збережений гончарний горн ХІ ст. Він і дав початок відкриттю у 2006 року музею давньоруського гончарства як одного з підрозділів Вишгородського історико-культурного заповідника.

А не так давно на території музею було зроблено ще одне відкриття – знайдено   фундамент помешкання давньоруського гончара. Безумовно, об’єкт потребує подальшого дослідження. І ось зараз почалися його розкопки. Вони проводяться під академічним наглядом Інституту археології НАН України, Вишгородською археологічною експедицією, очолюваною Дмитром Бібіковим, також роботи ведуть науковий співробітник ВІКЗ Дмитро Дяченко та працівники архітектурно-археологічної експедиції ІА НАН України Антон Кучерін та Валерій Кайстрюков. Втім, до розкопок долучились не лише археологи, а всі наукові співробітники ВІКЗ, разом з його директором, кандидатом історичних наук Владою Литовченко. Вона зауважує, що робота над  відновленням житла гончара насамперед є дуже важливою справою в дослідницькому плані, адже може дати нові відомості про життя, побут, соціальний статус тощо тодішніх ремісників. А також це буде новий археологічний об‘єкт у Вишгороді, який зацікавить і жителів міста, зокрема, молоде покоління, і численних туристів історією міста і його давніх ремесел. А отже – дасть поштовх популяризації й сучасного Вишгорода як непересічного історичного центру.

Єдиний у Східний Європі збережений гончарний горн ХІ ст. знаходиться у Вишгороді

Фото ВІКЗ