Новини
Україна

"Путіна" в Україні не буде: політолог Гарань

26.06.2019 Катерина Бенке 0

Фото: newsmakers.com.ua

Експерт з політології Олексій Гарань у виданні "Ділова столиця" поділився думкою про мажоритарну систему, можливість утворення коаліції та розпуск Верховної Ради.

Олексій наголосив, що в сучасних умовах Україні краще рухатись до відкритих партійних списків замість обирати "мажоритарку", Він навів приклад Німеччини, де використовують регіональні відкриті списки з мажоритарним компонентом: загальний результат визначають за голосами, які отримала партія, однак до парламенту йдуть незалежні кандидати з більшою кількістю "за".

Щодо розпуску Верховної Ради, то експерт не впевнений у легітимності рішення. "Якщо говорити про легітимність, то тут мова йде не тільки і не стільки про розпуск парламенту, а про призначення Богдана, яке точно відбулось всупереч закону. При цьому команда Зеленського сказала, мовляв, читайте закон про держслужбу, а коли їм нагадали, що цей момент чітко виписаний в законі про люстрацію, Рябошапка відповів, що закон перебуває на розгляді в Конституційному суді, і треба дочекатись його рішення, тобто логіка незрозуміла абсолютно", - говорить Гарань.

Політолог також додає: коаліції з часів президентства Януковича не існувало, адже після Революції Гідності було скасовано всі зміни голови держави, зокрема і ті, що стосувались процесу формування коаліції. За умови нового парламенту Зеленському доведуться сформувати коаліцію з іншими партіями, адже більшості у нього не буде.

Побоюється політолог того, що влада може сконцентруватись у руках однієї політичної сили. "В принципі, Конституція, навіть зразка 1996 року створює доволі збалансовану модель, спрямовану проти монополізації влади. Тепер же може виникнути концентрація влади в руках однієї політсили. Навіть у Януковича була коаліція, правда, слухняна, а з 2014 по 2019 рік роль парламенту, навпаки, дуже зросла, це давало можливість для самостійної гри Гройсману", - зазначає Олексій.

Нагадує експерт і про відставку Гройсмана. Він вважає, що цей крок - погане рішення для країни, адже наразі уряд працює, як в.о., що сильно обмежує його повноваження.

Жіночу партію Ольги Полякової Олексій Гарань вважає жартом і політичним тролінгом. Натомість зазначає, що в Україні немає "нормальних" партій, тобто тих, які підтримують єдиний політичний напрямок: соціал-демократичної, консервативної, ліберальної і так далі.

Однак політолог заявив, "що у нас існує "плюралізм за замовчуванням", який не призведе до "путінського консенсусу". "З більшості ситуацій ми виходили шляхом діалогу і компромісу. Це стосується і здобуття Незалежності, і прийняття Конституції, і двох революцій - все це були консенсусні речі, і коли намагались монополізувати владу - то відразу була протидія цьому, яка перемагала, саме тому російського варіанту у нас бути не може", - сказав Гарань.