Новини
Суспільство
Довкілля
Вода
За кордоном

Обвал льодовика на сході Антарктиди може призвести до підвищення рівня моря на 1,5 метра

27.03.2020 Бобрик Юлія 0

Льодовик Денмена тане надзвичайно швидко, гляціологи оцінили можливість його обвалення та пояснили до чого це може призвести.

Зміни клімату досить помітно впливають на Антарктиду. Більш теплі шари води, що піднімаються з глибин, впливають навіть на льодовиковий покрив суші, розтоплюючи лід, що сходить в море. Згідно з дослідженням британських вчених, що було опубліковано в журналі Geophysical Research Letters, з 674 льодовиків півострова щонайменше 596 відступають. Тануть і обрушуються великі шельфові льодовики, погрожуючи стрімким підйомом рівня Світового океану. Відбувається ці процеси й з досить великими льодовиками.

Льодовик Денмена знаходиться в східній частині Антарктиди стоїть на каньйоні глибиною 3 500 м – це місце вважається найглибшим на суші в світі. Сам льодовик досягає 39 кілометрів у довжину і від 13 до 19 кілометрів – в ширину. Нещодавно вчені провели детальне картування льодовика і виявили у того ненадійний «фундамент», який робить його неймовірно вразливим до змін клімату.

Згідно з інформацією з супутникових знімків, межа між ґрунтовою і плаваючою частинами льодовика Денмена пересунулася приблизно на шість кілометрів за 22 роки. Льодовик втратив більше 250 мільярдів тонн льоду, і це – не межа.

«Це дослідження надає додаткові докази того, що ми не можемо виключати принаймні невелику ймовірність, що рівень моря підвищиться значно сильніше, ніж ми припускали до цього», – стверджує гляціолог Річард Еллі з Університету Пенсільванії.

Автори дослідження прогнозують, що якщо льодовик цілком обрушиться, це може викликати підвищення рівня моря на 1,5 метра.

Читайте також:
Вчені приголомшили причиною танення гренландських льодовиків
Невтішний прогноз вчених: останні тропічні льодовики скоро розтануть