#Розслідування #сесія #Розслідування #ірпінь #Карплюк #Розслідування #Діти #екологія #ірпінь #Освіта #сесія #ірпінь #історія #Карплюк #сесія #екологія #ірпінь #історія #Освіта #ирпень
Новини
Україна
Культура

Легендарній "Червоній руті" виповнилося 50 років

13.09.2020 Оксана Кириленко 0

Хіт написав Володимир Івасюк.

Фото з відкритих джерел.
Володимир Івасюк крайній з права.

Вперше вона прозвучала в Чернівцях у 1970 році.

Її автор написав 1968 року вже студентом Чернівецького медичного інституту, а було йому тоді всього 19 років. Пісня стала візитівкою української пісні ХХ століття.

За спогадами очевидців, коли у 1970 р. "Червону руту" у виконанні Василя Зінкевича і Назарія Яремчука транслювали з Театральної площі в Чернівцях на всю Україну, на прилеглих вулицях зупинився автомобільний рух, всі слухали.
Сьогодні "Червона рута" на 20 років старша за свого автора. Вона стала справжньою народною піснею.
Відеозапис з концертного залу в "Останкіно":

Довідка.

Володимир Івасюк народився у 1949 році у містечку Кіцмань Чернівецької області. Вважається одним із творців української естрадної музики. Прожив всього 30 років. У 1979 році Івасюка знайшли повішеним у Брюховицькому лісі під Львовом. Офіційні версія слідства — самогубство — викликала сумнів у громадськості.


Фото з відкритих джерел

Похорон композитора у Львові 22 травня 1979 року перетворився на своєрідну акцію протесту проти радянської влади. Проте існує версія, що смерть Івасюка була вбивством, виконаним КДБ за наказом вищого керівництва СРСР. Ще за однією версією, його вбили бандити за борги.

За своє коротке життя Івасюк написав 107 пісень, 53 інструментальних твори, створив музику до кількох спектаклів. Популярним став у 70-ті роки, коли написав хіти «Червона рута»«Водограй» та «Баладу про дві скрипки».

Зберігся унікальний документ — чернетка створення тексту «Червоної рути». Ось кілька первісних варіантів строф, які незабаром облетять світ:

Ти не смійся хоч раз,
Не кажи, що забула,
А згадай про той час,
Як ти мавкою була.

Що ночами в лісах
Ти чар-зілля шукала,
Що з вітрами, як птах,
Ти колись розмовляла.

Бачу я тебе в снах
У дібровах зелених.
По яких же шляхах
Ти вернулась до мене?

Нещодавно «Погляд» повідомляв, що режисер Ахтем Сеітаблаєв став лауреатом премії імені Василя Стуса.