10 березня — День Державного Гімну України
Історія свята
Перше публічне виконання пісні "Ще не вмерла України і слава, і воля" відбулось 10 березня 1865 року в Перемишлі як завершальний номер концерту, присвяченого Тарасові Шевченку. Саму тому ця дата вибрана як День Державного Гімну. На платівку гімн вперше був записаний у кельнському відділенні "Грамофону" в жовтні 1910 року у виконанні Модеста Менцинського.
У 1917—1920 роках "Ще не вмерла Україна" став одним із державних гімнів УНР та ЗУНР. Зокрема, 17 червня 1917 року американське видання "Нью-Йорк таймс" опублікувало замітку про затвердження офіційного перекладу гімну України:
15 січня 1992 року музичну редакцію М. Скорика та Є. Станковича (для хору та фортепіано) державного гімну затвердила Верховна Рада України, що знайшло своє відображення у Конституції України.
А лише 6 березня 2003 року Верховна Рада України ухвалила Закон "Про Державний гімн України". Законопроєктом пропонувалося затвердити як державний гімн національний гімн на музику Михайла Вербицького зі словами першого куплета і приспівом пісні Павла Чубинського "Ще не вмерла Україна". Президент запропонував змінити звучання першої строфи гімну на "Ще не вмерла України і слава, і воля".
Гімн – символ українською незалежності, свободи, волелюбності, незламності, віри та надії. Сьогодні він, як Прапор і Герб, об’єднує українців у боротьбі з російським агресором і його впізнають і шанують в усьому світі.
Цікаві факти про Гімн України
Вірш "Ще не вмерла Україна" український етнограф Павло Чубинський написав у місті Києві, на вулиці Великій Васильківській, 122, у домі купця Лазарева.
Сьогодні оригінал тексту та музики гімну, які написані рукою авторів, зберігаються в Науковій бібліотеці імені Василя Стефаника у Львові.
Лише Іван Франко та Леся Українка визначили "Ще не вмерла Україна" як національний гімн.
Пісня "Ще не вмерла Україна" була національним гімном за часів УНР та ЗУНР.
Слова українського гімну надихали у важких боях за незалежність із російськими загарбниками Героїв Крут, Січових стрільців, воїнів УПА.
Перший запис гімну "Ще не вмерла Україна" відбувся за участі визначного українського оперного співака Модеста Менцинського в жовтні 1910 року в Кельні (Німеччина) на фірмі Gramophon.
Офіційне юридичне затвердження пісня "Ще не вмерла Україна" одержала 15 березня 1939 року — як гімн Карпатської України.
5 грудня 1991 року пісня-гімн вперше офіційно зазвучала урочисто на засіданні Верховної Ради України, присвяченому підсумкам Всеукраїнського референдуму та виборам президента у виконанні хору імені Григорія Верьовки під керівництвом Анатолія Авдієвського.
Нагадаємо, 9 березня оголосили лауреатів Шевченківської премії 2024: хто тримав відзнаку.
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.