Головні новини
Культура

10 березня — День Державного Гімну України

10 березня в нашій країні відзначають День Державного Гімну України. Це доволі молоде свято, яке було затверджене 7 грудня 2021 року Кабінетом Міністрів України.

10 березня — День Державного Гімну України - зображення
Фото: Ноти для голосу та гітари. Автограф Михайла Вербицького. Фото: wikipedia

Історія свята

Перше публічне виконання пісні "Ще не вмерла України і слава, і воля" відбулось 10 березня 1865 року в Перемишлі як завершальний номер концерту, присвяченого Тарасові Шевченку. Саму тому ця дата вибрана як День Державного Гімну. На платівку гімн вперше був записаний у кельнському відділенні "Грамофону" в жовтні 1910 року у виконанні Модеста Менцинського.

У 1917—1920 роках "Ще не вмерла Україна" став одним із державних гімнів УНР та ЗУНР. Зокрема, 17 червня 1917 року американське видання "Нью-Йорк таймс" опублікувало замітку про затвердження офіційного перекладу гімну України:

15 січня 1992 року музичну редакцію М. Скорика та Є. Станковича (для хору та фортепіано) державного гімну затвердила Верховна Рада України, що знайшло своє відображення у Конституції України.

А лише 6 березня 2003 року Верховна Рада України ухвалила Закон "Про Державний гімн України". Законопроєктом пропонувалося затвердити як державний гімн національний гімн на музику Михайла Вербицького зі словами першого куплета і приспівом пісні Павла Чубинського "Ще не вмерла Україна". Президент запропонував змінити звучання першої строфи гімну на "Ще не вмерла України і слава, і воля".

Гімн – символ українською незалежності, свободи, волелюбності, незламності, віри та надії. Сьогодні він, як Прапор і Герб, об’єднує українців у боротьбі з російським агресором і його впізнають і шанують в усьому світі.

Цікаві факти про Гімн України

  • Вірш "Ще не вмерла Україна" український етнограф Павло Чубинський написав у місті Києві, на вулиці Великій Васильківській, 122, у домі купця Лазарева.

  • Сьогодні оригінал тексту та музики гімну, які написані рукою авторів, зберігаються в Науковій бібліотеці імені Василя Стефаника у Львові.

  • Лише Іван Франко та Леся Українка визначили "Ще не вмерла Україна" як національний гімн.

  • Пісня "Ще не вмерла Україна" була національним гімном за часів УНР та ЗУНР.

  • Слова українського гімну надихали у важких боях за незалежність із російськими загарбниками Героїв Крут, Січових стрільців, воїнів УПА.

  • Перший запис гімну "Ще не вмерла Україна" відбувся за участі визначного українського оперного співака Модеста Менцинського в жовтні 1910 року в Кельні (Німеччина) на фірмі Gramophon.

  • Офіційне юридичне затвердження пісня "Ще не вмерла Україна" одержала 15 березня 1939 року — як гімн Карпатської України.

  • 5 грудня 1991 року пісня-гімн вперше офіційно зазвучала урочисто на засіданні Верховної Ради України, присвяченому підсумкам Всеукраїнського референдуму та виборам президента у виконанні хору імені Григорія Верьовки під керівництвом Анатолія Авдієвського.

Нагадаємо, 9 березня оголосили лауреатів Шевченківської премії 2024: хто тримав відзнаку.


Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.