Новини
Екологія
Дати
Новини світу

Всесвітній день черепахи: цікаві факти та секрет довголіття


23 травня з 2000 року за ініціативи організації American Tortoise Rescue відзначається Всесвітній день черепахи – тварини, яка символізує мудрість, багатство і довголіття. Головна мета цієї дати – привернути увагу до вимирання черепах через занадто близьке сусідство з людьми.

Цікаві факти

Черепаха найдавніша рептилія на Землі. Перша відома науці черепаха з'явилися 220 мільйонів років тому. Розміри доісторичних черепах були величезні – діаметр панцира сягав 3,6 метрів.

Сьогодні найбільша черепаха – шкіряста черепаха – розмір її панцира більше 2 метрів в діаметрі, а вага – 500-600 кг. Передні ласти, позбавлені кігтів, в розмаху сягають 5 м.

Помилково існує думка, що черепахи дуже повільні тварини. Насправді це не зовсім так. Шкірясті черепахи здатні плавати зі швидкістю 35 км/год, але на суші вони повільніші і пересуваються зі швидкістю 15 км/ч. Швидкість пересування сухопутних черепах залежить від температури навколишнього середовища. Чим холодніше, тим повільніше черепаха буде повзти. Основним фактором повільності черепах є будова їх організму. Короткі кінцівки насилу можуть переносити громіздкий і важкий панцир з великою швидкістю, тому черепахи і символізують повільність і незграбність.

Черепахи здатні голодувати тривалий час. Слонова черепаха може обходитися без їжі 18 місяців.

Панцир черепахи складається з ороговілих щитків. На них щороку утворюються концентричні кільця. За ними, як у дерев, можна визначити вік черепахи.

Черепахи поширені майже на всіх континентах, за винятком Антарктиди. Вони здатні вижити в будь-яких умовах, але для розмноження їм необхідна тепла вода.

Секрет довголіття

Черепахи є довгожителями, чимало представників цих рептилій доживають до 100 років, але є й такі, які перетинають рубіж в 250 років. Звичайно, це не могло не зацікавити людину, яка протягом всієї своєї історії знаходиться у пошуку способів подовження свого віку. Міжнародна команда генетиків з п'яти країн знайшла відповідь на це запитання. Вчені знайшли аж 43 гена, які можуть впливати на високу тривалість життя черепах. Серед них є ті, які пов'язані з імунною системою і захистом від вірусів, паразитів та інфекцій. Також у гігантських черепах виявили додаткові копії генів, які відповідають за придушення зростання злоякісних пухлин. Проте найцікавішою знахідкою виявились ті гени, які задіяні у виправленні хімічних пошкоджень і розривів в молекулах ДНК. Зокрема, вони помітили зміну в гені XRCC6, який задіяний в з'єднанні дволанцюжкових розривів ДНК.

Попри довголіття, на межі вимирання

Сьогодні чимало черепах на межі вимирання. Їх винищують через вживання в кулінарії та народній медицині. Кожна третя черепаха помирає в результаті рибальського промислу. Інших видів цих рептилій виловлюють і продають за копійки.

Нагадаємо, на Вишгородщині у браконьєрських сітках знайшли черепаху.

Серед головних загроз для тварин вчені відзначають руйнування місця існування, вилов в їжу і для продажу як екзотики, хвороби і зміна клімату.

У 2016 року група вчених з Китаю і США довела, що розмір популяцій більшості сучасних вимираючих хребетних тварин почав різко знижуватися в кінці XIX століття і з тих пір зменшується на 25 відсотків кожні 10 років.

Біологи підрахували, що приблизно 61%, або 217 з 356 видів черепах на Землі знаходяться під загрозою вимирання або вже вимерли, і їх зникнення буде мати масштабні наслідки для екосистем, які вимагають додаткового вивчення.

Який він, світ без черепах

Черепаха приносять користь, знищуючи личинок комарів та хворих риб. Болотна черепаха – санітар водойм. При всій своїй спритності у воді їй вдається спіймати лише хвору або поранену рибу, що в цілому сприяє покращенню популяцій риб.

Загалом черепахи впливають на «здоров'я» чималої кількості різних екосистем, в тому числі пустель, боліт, прісноводних і морських середовищ. Скорочення їх чисельності може мати негативні наслідки для інших видів, в тому числі й для людини.