Новини
Довкілля
Вода
За кордоном

Вчені створили найменшу сніжинку в світі

14.11.2019 Бобрик Юлія 0

Для її створення в краплі води повинно бути мінімум 90 молекул.

Група вчених із США і Німеччини експериментувала з охолодженої рідиною, вивчаючи утворення кристалів. У природних умовах Землі вода створює кристали однієї модифікації: гексагональної сингонії (лід Ih). Поява кристалів починається в повітрі: мікроскопічні фрагменти води, що містяться в ньому, в умовах низьких температур виростають до повноцінних сніжинок, падаючи потім вниз. Дослідників зацікавив процес зародження майбутньої сніжинки і мінімально необхідний для цього обсяг води.

Була проведена серія дослідів, в ході яких «пучок» водних молекул пропускали крізь отвір діаметром 60 мікрометрів разом з інертним газом аргоном. Суміш проходила крізь області послідовно температури, що знижувалася (до –123°C). Момент переходу води в тверду фазу реєструвався в інфрачервоному спектрі.

Вчені відзначають, що в ході схожих досліджень, що проводилися раніше, вода охолоджувалася швидше, що знаходило відображення на швидкості формування сніжинки, не даючи повну картину. Тепер же вдалося знайти стартову точку: мінімально необхідне число молекул для створення кристала льоду становить від 90 до 150. Такий кластер молекул води, або «нанокаплі», має діаметр всього близько двох нанометрів – це в мільйон разів менше, ніж сніжинка, яка з нього виросте.

Якщо ж у краплі менше 90 молекул, вони продовжують хаотичне існування і не формують кристал.