Вчені створили найменшу сніжинку в світі
Для її створення в краплі води повинно бути мінімум 90 молекул.
Група вчених із США і Німеччини експериментувала з охолодженої рідиною, вивчаючи утворення кристалів. У природних умовах Землі вода створює кристали однієї модифікації: гексагональної сингонії (лід Ih). Поява кристалів починається в повітрі: мікроскопічні фрагменти води, що містяться в ньому, в умовах низьких температур виростають до повноцінних сніжинок, падаючи потім вниз. Дослідників зацікавив процес зародження майбутньої сніжинки і мінімально необхідний для цього обсяг води.
Була проведена серія дослідів, в ході яких «пучок» водних молекул пропускали крізь отвір діаметром 60 мікрометрів разом з інертним газом аргоном. Суміш проходила крізь області послідовно температури, що знижувалася (до –123°C). Момент переходу води в тверду фазу реєструвався в інфрачервоному спектрі.
Вчені відзначають, що в ході схожих досліджень, що проводилися раніше, вода охолоджувалася швидше, що знаходило відображення на швидкості формування сніжинки, не даючи повну картину. Тепер же вдалося знайти стартову точку: мінімально необхідне число молекул для створення кристала льоду становить від 90 до 150. Такий кластер молекул води, або «нанокаплі», має діаметр всього близько двох нанометрів – це в мільйон разів менше, ніж сніжинка, яка з нього виросте.
Якщо ж у краплі менше 90 молекул, вони продовжують хаотичне існування і не формують кристал.