Новини
Суспільство

Рада Європи закликала припинити зловживання судовими позовами проти журналістів та активістів

03.11.2020 ІА Погляд

Комісар Ради Європи з прав людини Дуня Міятович у своєму коментарі закликала посилити боротьбу із поданням надмірної кількості судових позовів проти журналістів, активістів та правозахисників з метою перешкоджання їх діяльності та залякування представників ЗМІ.

Мятович, яка до 2017 року була представником ОБСЄ з питань свободи медіа, вважає, що останні місяці тиск на ЗМІ внаслідок їхньої критики певних політиків посилився. Це явище стало відоме як «стратегічні позови проти участі у публічному житті» (Strategic Lawsuits against Public Participation, SLAPPs).

На думку представниці Ради Європи, велика кількість позовів проти представників громадянського суспільства та ЗМІ є ознакою зловживання з боку впливових осіб що піддаються критиці. Часто такі позови носять “дратівливий” характер, щоб відвернути увагу від предмету критики та затягнути час на його публікацію. В таких випадках для позивачів є важливим сам факт судового процесу, а не його результат. Таким чином, відбувається цензурування та обмеження свободи слова, а також спотворення судової системи та верховенства права. 

Дуня Мятович зазначила також, які саме сфери найчастіше страждають через судову тяганину. “Кількість позовів збільшується у таких сферах, як захист навколишнього середовища та прав споживачів, попередження кримінальних  злочинів та звинувачення у корупції”. 

Саме тому представниця Ради Європи наголосила, що громадянське суспільство, ЗМІ, а також уряди повинні рішуче протистояти цій проблемі та створювати певні гарантії для безпечної та цілковитої свободи вираження поглядів.

Нагадаємо, нещодавно судовий позов телеканал “Погляд”отримав від вже ексдепутата Ірпінської міської ради Ігоря Панасюка. Такою була його реакція на одне з журналістських розслідувань. Він відмовився спростувати інформацію в ефірі телеканалу та подав позов до суду щодо спростування недостовірної інформації, зокрема, щодо його статків та майна.