Новини
Чорнобиль
Повітря

Пожежа в чорнобильських лісах рознесла радіацію на великі відстані


Масові пожежі в лісах Зони відчуження відбулися у квітні-травні 2020 року.

Фото з відкритих джерел

Тоді відбувся вторинний підйом штучних радіонуклідів з рослинності та ґрунтів і перенесення їх на значні відстані. 

Про це повідомив голова Державної інспекції ядерного регулювання України (ДІЯРУ) Григорій Плачков.

«Пожежі у природних екосистемах на радіаційно забруднених територіях супроводжувалися вторинним підйомом штучних радіонуклідів, що депоновані у рослинності та ґрунтах, і перенесенням їх (переважно цезій 137) на значні відстані, про що повідомляли на своїх сайтах регулюючі органи європейських країн (зокрема звіт IRSN Франції)», - йдеться у звіті.

Проте Плачков зауважив, що пожежі не мали суттєвих радіологічних наслідків для населення та навколишнього середовища за межами зони відчуження. Зокрема, на відміну від ситуації з опроміненням внаслідок Чорнобильської аварії 1986 року, пожежі у квітні–травні 2020 року не супроводжувалися утворенням додаткових викидів радіоактивності у навколишнє середовище.

«Події не мали безпосереднього впливу на стан безпеки ядерних установок та діяльності у сфері використання ядерної енергії, однак викликали підвищену увагу ЗМІ та стурбованість громадськості і потребували відповідного інформаційного супроводу, зокрема, щодо оперативної оцінки та інформування Кабінету Міністрів України, Національної комісії радіаційного захисту», - наголошується у звіті.

Також, як повідомляє Професійна асоціація екологів України, на сьогодні карти забруднення Чорнобильської зони відчуження вже застаріли. Кожного року їх змінюють лісові пожежі.

Зауважимо, ми розповідали, що на запобігання пожеж у зоні відчуження уряд у жовтні минулого року вирішив виділити майже 90 млн грн. Кошти планують направити на оновлення техніки, протипожежного обладнання та створення резерву паливно-мастильних матеріалів.

В свою чергу Український Гідрометцентр ДСНС забезпечує у повсякденному режимі передачу даних вимірювань потужності еквівалентної дози гамма-випромінювання з постів АСКРО АЕС, зони відчуження, з мережі радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби до системи IRMIS ЦІАС МАГАТЕ та їх візуалізацію на веб-сторінці ЦІАС МАГАТЕ. Передача даних радіаційного моніторингу МАГАТЕ в режимі аварійної ситуації є обов’язком Держатомрегулювання.

Нещодавно ми розповідали, що поскаржитися на забруднення довкілля тепер можна через телефон. Також інформували, що Київ – в топ-10 міст із найбруднішим повітрям у світі.

Іще писали, що в Чорнобильському заповіднику зменшилася кількість орланів-білохвостів.

Для зручності і аби бути першим у курсі найсвіжіших новин України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Щоб не пропустити найсвіжіші новини – обов’язково вмикайте повідомлення у вашому Telegram.