Новини
Україна
Подорожі

Подорож із улюбленцем: на авто, літаком, потягом, Україною і за кордон


Якщо ви вирішили подорожувати разом зі своїм домашнім улюбленцем, рекомендуємо вам ознайомитися із вельми корисними порадами від сайту "Рубрика", якими ми з радістю поділимося з вами.

Подорож Україною
Для подорожей з домашнім улюбленцем у межах України необхідно мати ветеринарне свідоцтво (форма №1). Цей документ видається ветеринарним лікарем на підставі ветеринарного паспорту тварини, і є обов’язковим для перевезення тварин повітряним, залізничним чи автомобільним транспортом.

У ветеринарному свідоцтві зазначається, що це за тварина, куди, хто та яким транспортом її перевозить та всі профілактичні обробки та діагностичні дослідження.

Подорож за кордон
Перед тим, як планувати поїздку, потрібно детально вивчити всі правила ввозу тварин на територію обраної для подорожі країни. Основні вимоги щодо ввезення тварин у більшість країн описані на сайті ММКП «Центр контролю за тваринами».

Загальною вимогою для перевезення тварини за кордон є її ідентифікація. При перетині кордону ідентифікація тварини здійснюється за допомогою електронного мікрочіпу. Це стосується усіх домашніх улюбленців, чи то собака, кішка, тхір, папуга, чи навіть черепаха.
Мікрочіп повинен відповідати стандарту SO11784 чи SO11785, відповідно до якого він містить 15-значний цифровий код, з якого зчитується інформація про тварину та її власника. Також необхідно мати ветеринарний паспорт міжнародного зразка.

Із 1 червня 2018 року були внесені зміни до правил заповнення, зберігання, списання ветеринарних документів та вимог до їх обліку. Відповідно до цих змін, власникам домашніх улюбленців потрібно мати новий ветпаспорт міжнародного зразка.

Підставою для оформлення паспорту є клінічний огляд тварини та наявність відповідних діагностичних, профілактично-лікувальних обробок, включаючи щеплення. Отримати такий паспорт можна в державних установах ветеринарної медицини, а також в приватних ветклініках, які мають право надавати дану послугу.

Ветеринарний паспорт має бути заповнений на одній із європейських мов. В ньому мають бути відмітки про проти паразитну обробку, щеплення від сказу та інших інфекційних хвороб залежно від виду тварини. Дані записи мають бути підтверджені печаткою та підписом ветеринарного лікаря, який проводив щеплення. Також в паспорті має бути обов’язкова відмітка про ідентифікацію тварини (номер електронного мікрочіпу).

Важливо! Всі щеплення потрібно зробити не менше, ніж за 30 днів і не більше, ніж за 12 місяців до від’їзду.

Зробіть тварині щеплення
Для поїздки за кордон тварині необхідно провести процедуру щеплення проти сказу та отримати довідку про результат експертизи на напругу антитіл до сказу. Така експертиза проводиться єдиною в Україні лабораторією в місті Київ, і не раніше, ніж за 30 днів після дати вакцинації і не пізніше ніж за 3 місяці після проведення щеплення.

Важливо! Власнику тварини не обов’язково їхати до Києва, щоб провести експертизу, тому що лікар може передати пробу на аналіз, а після результатів видати довідку.

Ветеринарне свідоцтво
З ветеринарним паспортом і довідкою про результати аналізу антитіл до сказу господар тварини повинен звернутися до державної установи ветеринарної медицини для отримання ветеринарного свідоцтва – форма №1, яке виписується перед кожною поїдкою за кордон. При цьому вказується, куди ви їдете, і дублюється в паспорті.

Форма №1 є підставою для видачі міжнародного ветеринарного сертифікату, затвердженого регламентом Європейського Союзу. Міжнародний ветеринарний сертифікат видає державний інспектор ветеринарної служби на кордоні.

Оплачена багажна квитанція
Перевезення тварини на поїзді або в літаку потребує наявності оплаченої багажної квитанції.

Довідка про племінну цінність тварини
Іноді на кордоні виникають питання щодо племінної цінності тварини. Тому, для запобігання непорозумінь, варто мати довідку про те, що ваша тварина не несе племінної цінності, або ж навпаки – ви їдете з нею на виставку. Отримати дану довідку можна в офіційно зареєстрованій кінологічній (для собак) або іншій профільній організації України.

Сертифікат імпорту (за необхідності)
Сертифікат імпорту останнім часом вимагають деякі країни Євросоюзу, Японія і США. Являє собою збірну форму про пройдені вище перелічені заходи, заповнені  міжнародною мовою або мовою зустрічаючої  сторони. Форма заповнюється ветеринарним лікарем-відправником, з печаткою та його підписом, деякі країни вимагають, щоб цей документ заповнювався в державній ветслужбі. Варто зауважити, що правила перевозу тварин можна з’ясувати у ветеринарній службі зустрічаючої сторони.

Подорожуємо літаком
Подорожувати з домашніми тваринами літаками можна, проте у кожної авіакомпанії можуть бути свої нюанси у правилах. Тому перед поїздкою необхідно дізнатися у своєї компанії-перевізника про їх особливості та повідомити про бажання перевезти тварину.

Більшість авіакомпаній мають наступні загальні правила перевезення пухнастиків:
1. Отримати дозвіл перевізника. Наприклад, МАУ дозволяє перевозити тварин тільки в супроводі повнолітніх пасажирів за попереднім погодженням з компанією.
2. Мати чинне ветеринарне свідоцтво про стан здоров’я тварини, ветеринарний паспорт міжнародного зразка з відмітками про щеплення, за необхідності – дозволи на ввезення в країну призначення чи транзиту.
3. Транспортування тварин має відбуватися у відповідних контейнерах/клітках, а тварини повинні бути чисті, охайні та не мати неприємного запаху.
4. У салоні повітряного судна дозволено перевозити: службових собак у супроводі кінолога; собак-поводирів для сліпих і глухих пасажирів за умови, що на тваринах є ошийник і намордник; дрібних тварин, маса яких разом із засобами перевезення не перевищує 8 кг.
5. Тварин, вага яких разом із засобом перевезення більше 8 кг, перевозять в багажно-вантажному відділенні.
6. Перевезення тварин, окрім службових, завжди підлягає оплаті, згідно з діючими тарифами, які є на сайті кожного авіаперевізника.
Важливо! В аеропорт варто приїхати за 2-3 години, щоб встигнути сходити в інспекційний пункт ветеринарної медицини та обміняти свідоцтво державного зразка на відповідний міжнародний сертифікат.
Подорожуємо автомобілем
У ПДР нічого не сказано щодо правил перевезення тварин, вони такі ж, як і перевезення вантажів: головне – щоб вантаж не створював перешкод водію під час керування транспортним засобом.
1. Перевозити домашніх тварин можна як в багажному відділенні, так і в салоні.
2. Заради безпеки, як людей, так і тварин, треба стежити за тим, щоб домашній улюбленець не плутався під ногами на педалях і не лежав на торпеді. Для фіксації можна використовувати клітки-переноски, ремені, сітки-обмежувачі або коробки чи бокси (для папуг, гризунів, рептилій).
3. Розміщайте вашу тварину на задньому сидінні автомобіля. Якщо подушка безпеки спрацює, коли ваш улюбленець знаходиться на передньому пасажирському сидінні (навіть у переносці), вона може його травмувати.
4. Не дозволяйте тваринам висовувати голову з вікна автомобіля. Домашній улюбленець може отримати травми від частинок сміття або захворіти, надихавшись холодного повітря.
5. Ніколи не перевозьте тварину в кузові відкритого пікапа.
6. Робіть якомога більше зупинок для відпочинку. Це дозволить вашої тварині порухатися та зробити свої справи. Однак, ніколи не дозволяйте своєму улюбленцю виходити з машини без нашийника, ідентифікаційного жетона та повідця.
7. Ніколи не залишайте свого улюбленця одного в машині. Коротка зупинка може затягнутися через непередбачені обставини. Коли на вулиці +20, температура всередині вашого автомобіля може піднятися вище + 40 протягом години. В день з 30-градусною спекою, навіть при злегка відкритих вікнах, температура всередині вашого автомобіля може досягти +40 градусів всього за 10 хвилин. Навіть якщо ви впевнені в тому, що повернетеся вчасно, вас можуть затримати. І тоді лише за 30 хвилин температура в машині може зрости до +50. Такі ситуації можуть призвести навіть до смерті тварини.