Новини
Україна
Здоров'я

Підробка чи ні: оригінальність ліків перевірятимемо через смартфон


Підробка чи ні: оригінальність ліків перевірятимемо через смартфон

З вересня цього року в Україні стартує кампанія проти підроблених ліків. Таку постанову нещодавно ухвалив Кабінет Міністрів України. Вже через місяць на упаковках препаратів почне з’являтися спеціальне маркування, відсканувати яке через мобільний додаток можна буде наприкінці року, щоб встановити оригінальність тих чи інших ліків.
Про це йдеться на сайті Міністерства охорони здоров’я України.

Спеціальне маркування на упаковці – це 2D код (двовимірний штрих-код). Його наноситимуть при виробництві ліків на заводах, а дані про це заноситимуться в єдину державну систему проведення моніторингу обігу лікарських засобів. У рамках цього пілотного проекту можуть брати участь виробники, імпортери, дистриб'ютори лікарських засобів, заклади охорони здоров'я, аптечні заклади.

Сьогодні практично всі іноземні препарати, що продаються в Україні, вже мають двомірне кодування упаковок. Деякі українські фармкомпанії вже придбали необхідне обладнання і кодують свої ліки.

Тож до кінця року пацієнти зможуть перевірити ліки, що матимуть таке маркування. Мобільний додаток для смартфонів наразі розробляє Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.

Після відсканування коду на екрані смартфона з’явиться інформація про те, чи препарат не є фальсифікований, протермінований або завезений до країни з порушенням норм. Це дозволить державі відстежувати весь ланцюжок постачання ліків: від виробництва чи імпорту до продажу в аптеці, щоб вчасно реагувати на порушення. Всі ці транзакції будуть включені в загальну базу даних, включаючи серію ліків і дату виробництва.