Перший весняний зорепад та супермісяць: чим здивує зоряне небо в квітні?
Нічне небо подарує нам кілька видовищ, а сам квітень – «космічні» дати.
У квітневому календарі дві важливі «космічні» дати: 12 квітня Всесвітній день космонавтики та 22 квітня 50-й Міжнародний день Землі (International Mother Earth Day). Всі ми знаємо, що нещодавно, 20 березня, в день весняного рівнодення, ми вже святкували День Землі, який має миротворчу та гуманістичну спрямованість, натомість в квітні – екологічну.
Що ж до неба – 8 квітня повний місяць стане суперповним. Супермісяцем називається найбільш близький збіг фази повного місяця з перигеєм орбіти. Завдяки цьому з Землі можна бачити більший розмір місячного диска, ніж зазвичай.
В квітні сузір'я Великої Ведмедиці знаходиться в області зеніту, яке поступово схилятиметься на захід. У південній стороні високо над горизонтом розташовується Волопас, нижче і на захід від його – сузір'я Діви, на сході піднялися сузір'я Ліри і Лебедя, на північному заході наближається до горизонту Візник, а над північною частиною горизонту знаходяться Персей і Кассіопея.
Починаючи з другої половини осені і закінчуючи серединою весни в середніх широтах вечорами можна спостерігати гарне розсіяне зоряне скупчення Плеяди. Поблизу них час від часу опиняється та чи інша яскрава планета. Особливо вражає проходження яскравої Венери, яке трапляється раз в 8 років. На тлі південно-західної частини скупчення Венера була помічена в 1988, 1996, 2004 і 2012 роках, і наступне проходження очікується з 2 по 4 квітня нинішнього року.
Перший весняний зорепад – Ліріди. Це один з найстаріших спостережуваних і щорічно діючих метеорних потоків. Він активний з 16 по 25 квітня; максимум припадає на 21-22 квітня 2020 року. У цю ніч з'явиться до 18 метеорів на годину, швидкість яких становить 49 км/с. Так як сузір'я Ліри піднімається високо над горизонтом близько 5:00 за київським часом, то спостереження найкраще проводити ближче до ранку. При ясній погоді метеори добре видно з північної півкулі, де на світанку радіант перебуває високо в небі.
Сонце рухається по сузір'ю Риб до 18 квітня, а потім переходить в сузір'я Овна. Тривалість дня швидко збільшується від 12 годин 57 хвилин до 14 годин 42 хвилин на широті Києва.