Культура
Новини світу
Блоги

Наталія Білоус: Русь у Вільнюсі - виставка унікальних артефактів поєднала Україну і Литву

Ця виставка показує розквіт мультикультуралізму в Київській Русі, західних традицій, накопичений вплив скандинавської та інших культур, а також поворот до Європи, а не до Сходу.

Наталія Білоус: Русь у Вільнюсі - виставка унікальних артефактів поєднала Україну і Литву - зображення

У жовтні 2024 року у Вільнюсі під час International Forum "Vilnius and Other World Heritage Cities: Living Links", організованого Vilnius Old Town Renewal Agency, за порадою пані Jolanta Karpavičienė я відвідала міжнародну виставку "Київська Русь. Витоки", яка стала найбільшим виставковим проєктом Lietuvos nacionalinis muziejus 2024 року.

Цей проєкт об’єднав понад 20 партнерів з Польщі, країн Балтії та Скандинавії.

З України у ньому взяли участь Національний Музей історії України, Археологічний музей Інституту археології НАН України, Запорізький обласний краєзнавчий музей та Львівський історичний музей.

Виставка проходить під патронатом президента Литовської Республіки Ґітанаса Науседи.

Вона демонструє майже 300-річну історію виникнення, розквіту та занепаду держави Київська Русь.

Інформаційні планшети та експонати охоплюють такі теми як: історія походження Русі та участь у цьому складному процесі скандинавських, балтійських, фінських сил; розповідається про зв’язки зі Скандинавією та землями Балтійського регіону, міжусобні війни та роздробленість Русі, відлуння давньоруських традицій у Великому князівстві Литовському.

Кураторка виставки – археологиня з Lietuvos nacionalinis muziejus Egle Zaveckiene люб’язно погодилася провести мені екскурсію, яка справила на мене неабияке враження.

Загалом представлено кілька сотень знакових експонатів з Національного музею історії України, зокрема, плінфа із зображенням тризуба Х ст., златник Володимира Святославича, діадема з городища Дівич-Гора в селі Сахнівці на Черкащині та ін.

Наталія Білоус: Русь у Вільнюсі - виставка унікальних артефактів поєднала Україну і Литву - зображення
Плінфа із зображенням тризуба 10 століття з колекції МІСТ на виставці "Київська Русь. Витоки".

Ця виставка є своєрідним переосмисленням проєкту "Русь – вікінги на Сході" в Музеї Мозґорд у Данії, який відбувся близько трьох років тому.

В ході підготовки теперішньої виставки значним і суттєвим доповненням стали артефакти з України. Була створена нова експозиція за новою концепцією.

Організатори зрозуміли, що їм потрібно допомогти відвідувачам заново відкрити для себе історію цілого східноєвропейського регіону та зруйнувати хибні уявлення, які навмисно поширювалися та розвивалися протягом багатьох років.

Розуміння таких важливих процесів як становлення, розквіт і падіння такого державного утворення яким була Київська Русь, створює до цього певний імунітет, запобігає розповсюдженню пропаганди "слов’янського світу".

Ця виставка показує розквіт мультикультуралізму в Київській Русі, західних традицій, накопичений вплив скандинавської та інших культур, а також поворот до Європи, а не до Сходу.

Організатори використовують термін Київська Русь, а не Русь, Україна-Русь тощо, обґрунтовуючи це тим, що у литовській історіографії цю ранню східноєвропейську державу традиційно називають Київською Руссю.

Саме така назва добре знайома і зрозуміла для відвідувачів.

Термін "Kyiv", що вживається нині, транскрибований із сучасної української мови, тимчасом як "Kievan" походить від руської мови часів Великого князівства Литовського.

Організатори справедливо вважають, що ця виставка спонукає до переоцінки балтійсько-руських стосунків і переосмислення музейних колекцій. Литовське суспільство історично було доволі стійким до наративів і претензій російської пропаганди.

Тому демонтаж образу сходу як "слов’янського світу" має стати просвітницькою місією в ширшому контексті, потенційно розповсюджуючись на решту Європи.

На думку кураторів виставки, ця виставка є вирішальним кроком до розуміння ранньої історії всього східноєвропейського регіону.

Таке повідомлення зашифровано в назві виставки – "Витоки".

Нині литовські школярі дуже мало вивчають історію Київської Русі.

Історія цієї держави майже відсутня в національному дискурсі, попри її значущість у часи Середньовіччя, тому "відвідувачі глибоко сприймають матеріал виставки".

Оглядаючи експозицію, вони поступово усвідомлюють, що витоки слов’янського світу Київської Русі були вкоріненими в західній світ та базувалися на мультикультурних основах.

Мені особисто шкода, що українські школярі не можуть побачити цієї виставки. Хочеться сподіватися на те, що коли-небудь подібний проект буде реалізований в Києві.

Міжнародна виставка "Київська Русь. Витоки" триває в Будинку історії (вул. Тадеуша Костюшка, 3) у Вільнюсі до 30 березня 2025 року.

Організатори обіцяють видати каталог цієї виставки.

Наталія Білоус: Русь у Вільнюсі - виставка унікальних артефактів поєднала Україну і Литву - зображення
Процесійний хрест, знайдений на території Десятинної церкви. Кінець 12 – 13 ст. Київ. Колекція МІСТ. В експозиції виставки "Київська Русь. Витоки".
Наталія Білоус: Русь у Вільнюсі - виставка унікальних артефактів поєднала Україну і Литву - зображення
Срібний орел, знайдений в 1930 році під час розкопок біля села Вознесенка ("Вознесенський скарб")

Фото надані Наталею Білоус.

Першоджерело за посиланням.

На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією медіа "Погляд".

Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.

Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!

Наталія Білоус

Вас також можуть зацікавити

Наталія Білоус: "400 років з дня смерті Єлисея Плетенецького- спадщина архімандрита Києво-Печерської лаври та її вплив на українську духовність"


Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.