Новини
Чорнобиль
Довкілля
За кордоном

На прикладі чорнобильських джмелів закордонні вчені перевірили, як радіація впливає на комах

13.12.2019 Бобрик Юлія 0

Вчені імітували рівні опромінення Чорнобильської АЕС в лабораторії, щоб вивчити вплив, який радіація має на комах, що населяють зону відчуження.

Як повідомляє Рhys.org, досліди проводили вчені з Британського екологічного товариства, які з’ясували, що радіація негативно впливає на використання джмелями енергії, збільшуючи показники їх метаболізму і, отже, споживання їжі.

«Збільшення споживання нектару для окремої комахи може мати важливі екологічні наслідки, оскільки їй, можливо, доведеться витрачати більше часу на видобуток нектару для своїх індивідуальних потреб. В результаті ситуація зі збільшенням колонії джмелів може бути погіршена, якщо для розплоду, що розвивається, буде доступно менше ресурсів. А це, в свою чергу, призведе до скорочення їх чисельності в екосистемі», – зазначає Джессіка Барроуз, яка брала участь в дослідженні.

Скорочення чисельності комах може призвести до погіршення «екосистемних послуг» запилювачів. Барроуз описує сучасну зону відчуження як «живу лабораторію, в якій можна вивчати вплив радіації як стресора навколишнього середовища».

«Хоча ми знаємо про те, як радіація впливає на деякі види в Чорнобилі, проблематично з'ясувати те, як мультивидові екосистеми реагують на цей тип хронічного радіаційного стресу, і чи відбулися еволюційні реакції у видів, які там мешкають», – Джессіка Барроуз.

Барроуз зазначає, що використання лабораторної установки дозволило вченим провести безпечні досліди, однак умови зони відчуження Чорнобиля не могли бути відтворені ідеально.

«У контрольованому середовищі джмелі забезпечувалися всім, що їм було необхідно для виживання, включаючи нектар, якого було у достатку. У природі вони повинні були б літати на великі відстані, щоб здобути пилок і нектар з квітів. Ми підозрюємо, що вплив радіації може бути сильнішим в самій чорнобильській зоні відчуження», – робить висновок Барроуз.

Хоча чорнобильську зону відчуження нерідко вважають «безплідною пусткою», особливо за кордоном. За роки, що минули після аварії, вона стала місцем проживання десятків видів тварин, нагадаємо, раніше повідомлялося, що нещодавно було опубліковано захоплюючі світлини, на яких видно, що Чорнобильську зону поступово заселяють навіть коні Пржевальського. А біолог Сергій Гащак з Чорнобильського центру з проблем ядерної безпеки, радіоактивних відходів та радіоекології поділився унікальними світлинами рідкісних тварин, що наразі живуть в Чорнобилі.