Новини
Всесвіт

На Марсі вперше виявлена сейсмічна активність: InSight отримав прямі докази «марсотрусів»


Дослідницький посадковий апарат InSight, обладнаний сейсмометром, знаходиться на поверхні Марса вже більше року. Спеціальний випуск журналу Nature Geoscience присвячений результатам його роботи, найбільш вражаючий з яких – виявлення сейсмічної активності в надрах Червоної планети.

Як повідомляють в sciencealert.com, зонд NASA Mars InSight зафіксував перші ознаки сейсмічної активності Марса ще в квітні 2019 року за допомогою інструменту SEIS, що складається з трьох детекторів, здатних фіксувати коливання ґрунту на високих і малих частотах. На обробку даних зонда вченим знадобився майже рік, і тепер результати їх роботи опубліковані в спеціальному випуску Nature.

«Ми довели, що Марс є сейсмічно активною планетою. Його надра виявилися набагато активнішими, ніж у Місяця, але менш неспокійними, ніж на Землі. В цілому Марс нагадує в цьому відношенні ті спокійні куточки нашої планети, які знаходяться далеко від розломів і зон сейсмічного напруги», – зазначає Брюс Банердт, керівник місії InSight в NASA.

За 235 марсіанських днів прилад зафіксував 174 сейсмічних сплесків. З них 150 були високочастотними струсами, подібними до тих, які були зареєстровані в ході експериментів Аполлона на Місяці. Однак інші 24 були низькочастотними – вони зародилися на глибині 20-30 км, і мали магнітуду 3-4.

«Ці 24 струси мають переважно низькочастотний зміст, а їх спектральні форми схожі на землетруси, а також місячні струси. Це приводить нас до висновку, що вони мають тектонічне походження», – йдеться в роботі дослідників.

Вчені зазначають, що два з трьох найсильніших марсотрусів відбулися в так званих Поступах Цербера. Так позначають набір ущелин і розломів, розташований біля екватора Марса, поряд з рівниною Елізій. Уступи Цербера вважаються наймолодшим геологічним регіоном Марса з точки зору вулканічної активності. Останні виверження тут відбувалися близько 10 мільйонів років тому.

Цей факт може свідчити про прояв сучасної тектонічної і магматичної активності в надрах Марса, хоча це і суперечить сучасним уявленням про вулканізм і геологічну еволюції планети.