На Марсі текли річки і могло існувати життя
Вчені намагаються дізнатися, якою була атмосфера Червоної планети мільярди років тому, що дасть відповідь на питання чи існувало на Марсі життя.
Сьогоднішній Марс являє собою холодну і негостинну пустелю. Але такі риси, як сухі русла річок або мінерали, які могли утворитися тільки при наявності води, однозначно вказують на те, що колись планета мала щільну атмосферу, в якій зберігалося досить тепла, аби вода текла по марсіанської поверхні.
«Ми знаємо, що на Марсі була атмосфера, знаємо, що там текла вода», – говорить Тімоті Лівінгуд з Університету Меріленда, уточнивши, що вчені не можуть точно встановити, коли це відбувалося, повідомляють в NASA.
Один із способів оцінити, якою була початкова атмосфера Марса, – подивитися на ізотопи кисню. Ізотопи – це різновидами елемента з різною масою через кількість нейтронів в атомному ядрі. Більш легкі ізотопи йдуть в космос швидше, ніж більш важкі, тому атмосфера, яка залишається на планеті, поступово збагачується більш важкими ізотопами.
Проблема полягає в тому, що вимірювання співвідношення 18O/16O на Марсі було непослідовним: різні місії різними приладами вимірювали різні співвідношення.
Новий спосіб, застосований вченими, показує співвідношення ізотопів, що змінюється в тій чи іншій точці планети протягом дня, а не порівнює окремі показники, отримані з різних пристроїв без прив'язки до часу і місця.
Оскільки марсіанська атмосфера в основному складається з вуглекислого газу (CO2), команда спостерігала за ізотопами кисню, пов'язаними з атомами вуглецю в молекулі CO2.
Таким чином, нова робота допоможе дослідникам уточнити свої оцінки древньої марсіанської атмосфери.
Нагадаємо, влітку стало відомо, що NASA виявило можливі ознаки життя на Марсі. Нещодавно також стало відомо, що Ілон Маск закликав «бомбардувати Марс» за допомогою ядерної зброї.