Новини
Кримінальні новини
Київ

Кілер отримав 12 років за вбивство ветерана АТО

07.03.2020 Косянчук Інна 0

Завербований ФСБ Громадянин України Олег Смородінов визнав свою провину у скоєнні державної зради

16 вересня 2016 року український офіцер, начальник відділу Рівненського СІЗО Івана Мамчура був убитий за завданням російських спецслужб громадянином України Олегом Смородіновим, якого завербувало ФСБ. Убивство відбулося на шостому поверсі в під’їзді власного будинку за адресою: вул. Відінська 35-А. У нього випустили вісім куль, після чого завдали щонайменше вісім ударів пістолетом у голову.  Він визнав свою провину у скоєнні державної зради.  Суд ухвалив вирок 2 березня, згідно якого Смородінова було засуджено до 12 років позбавлення волі за вбивство. Текст судової ухвали опубліковано в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Про це повідомив Український мілітарний портал і деталізував, що у 2016 році в Москві громадянина України Олега Смородінова завербували співробітники ФСБ, які поставили йому завдання – за грошову винагороду завербувати ряд українських військових з метою проведення підривної діяльності проти України, а в разі їх відмови вбити. Смородінов стежив за Мамчуром із серпня до вересня 2019 року, а після відмови останнього працювати на ФСБ РФ 26 вересня 2016 року застрелив його.

 Цкраїнський мілітарний портал опублікував подробиці трагедії. Іван Мамчур був застрелений 2016 року. «Через два місяці після цього під час спроби перетнути державний кордон України в Харківській області правоохоронці затримали підозрюваного у скоєнні вказаного злочину – такого собі жителя Маріуполя Донецької області Олега Смородінова. У прокуратурі наголосили, що зібрані проти нього докази є неспростовними й обвинувачення повністю обґрунтованим. Зокрема, з убивством Мамчура затриманого пов’язують сліди ДНК на знарядді вбивства і недопалках, які було знайдено на місці злочину. У січні 2017-го Смородінов зізнався, що застрелив начальника відділу Рівненського СІЗО на замовлення російських спецслужб. Перед цим він їздив до Москви й отримав від куратора з ФСБ список людей в Україні, які цікавили відомство. Навіщо російським спецслужбам знадобилося вбивати їх, Смородінов прямо не сказав, але припустив, що це може бути пов’язано зі збройним конфліктом на сході України. Зазначимо, Іван Мамчур раніше проходив службу в спецпідрозділах Збройних сил України у районі проведення Антитерористичної операції», йдеться у повідомленні.

Ресурс повідомляє, що Смородінов в розмові з журналістом The New York Times розповів про подробиці вбивства.

«Кураторів у Москві у нього було двоє – Максим і Філіп. Він зустрічався з ними у “Віденському кафе” в кількох кроках від російського розвідувального управління. Знаряддя вбивства Івана Мамчура та карта центральної Москви, яку Смородінов намалював по пам'яті, щоб показати, де зустрічався зі своїми кураторами з ФСБ РФ. За словами Смородінова, куратори доручили йому знайти в Україні шістьох людей, кожному з яких було присвоєно “квіткове” кодове ім’я. Зокрема, Мамчура назвали “трояндою”. Він стежив за ним певний час і щиро вважав, що в цьому й полягає його завдання – виявити жертву і передати інформацію про неї ліквідаторам з ФСБ, але потім йому зателефонували, заявивши: “Троянду має бути зірвано сьогодні. Завтра це буде неактуально”. Спільник, якого слідство ідентифікувало як Костянтина Іванова, приніс Смородінову два пістолети, один з яких був з глушником. Чоловік стверджує, що зважився піти на вбивство Мамчура, позаяк вважав, що його перевіряють, а кулі в пістолеті могли бути холостими. Безпосередньо перед убивством він чекав начальника відділу Рівненського СІЗО в коридорі поруч з його квартирою із сигаретою в одній руці та переробленим пістолетом з глушником в інший. Коли Мамчур вийшов з ліфта, Смородінов гукнув його на ім’я і розстріляв у нього всю обойму. Той упав не одразу, повернувся до свого вбивці та зробив кілька кроків, перш ніж задихнутися. “Це був не я. Я не винен”, – встиг сказати він. Тільки тоді, за словами Смородінова, він зрозумів, що це не перевірка», деталізує ресурс.

Також Український мілітарний портал дізнався, як розвивалися події пісдя убивства. Тоді Смородінову вдалося приїхати до Москви і відзвітувати перед кураторами. Як винагороду, йому  купили фургон, але оскільки він залишив знаряддя вбивства на місці злочину, то частину обіцяних 5 тис. дол. не заплатили.

«За словами Смородінова, російські спецслужби запевняли, що він може ні про що не турбуватися, що його ніколи не знайдуть. Але сталося по-іншому. Арешт було проведено майже одразу, коли він повертався в Україну, щоб здивувати колишню дівчину в її день народження», повідомляє ресурс, зауважуючи, що саме вона попередила про приїзд Смородінова поліцію.

 «Як зазначається, він – етнічний 51-річний росіянин, який переїхав в Україну в підлітковому віці. Ніколи не був офіцером російської розвідки, але служив на радянському флоті і кілька років працював у міліції. Потім відсидів строк у в’язниці за хабарництво і здирництво і більшу частину життя займався організованою злочинною діяльністю, зокрема переправляв жінок з України до Москви для заняття проституцією. Брав участь на боці проросійських бойовиків у бойових дій на сході України. Був поранений і після цього у 2015 році оселився в Москві. За словами Смородінова, саме тоді він і вийшов на кураторів з ФСБ. Їхні контакти йому передали представники ПВК Вагнера, з якими він познайомився на збройовій виставці. “Я хотів поїхати до Сирії, чесно битися і заробляти гроші”, – згадує чоловік. Але в російській спецслужбі йому запропонували іншу роботу. Олександр Гатіятуллін, який очолював злочинне угруповання, з яким Смородінов був пов’язаний на початку 2000-х років, і з ним відбував тюремне ув’язнення, охарактеризував журналістам його як туполобого, готового піти на серйозний ризик, не задумуючись про наслідки. За словами Гатіятулліна, за кілька тижнів до вбивства Мамчура Смородінов довірливо розповідав йому і його дружині, що він – агент ФСБ і перебуває в Україні зі спеціальною місією.“Ми сміялися й глузували. Ніхто ніколи не сприймав його серйозно. Потім сталося це вбивство… Я думаю, що якісь хлопці з ФСБ викликали його на зустріч, побачили, який він ідіот, і подумали, що його можна використовувати”, пише про Смородінова Український мілітарний портал.

Голова Національної поліції Сергій Князєв, коментуючи мотив вбивства Мамчура, заявив, що це частина взаємопов’язаного ланцюга злочинів, головна мета якого – дестабілізувати ситуацію в Україні. Тобто, є черговим кривавим епізодом російської агресії, що триває на сході країни, цитує ресурс і зауважує, що у виданні переконані, що питання мотиву не таке просте і пов’язане з бойовими діями не на Донбасі, а на території Грузії.

"Журналісти жодного разу не побачили на його обличчі розкаяння за те, що він відняв у людини життя. Якщо би його не спіймали, визнав Смородінов, він, найпевніше, продовжив би рухатися вниз за списком, ім’я за ім’ям. Проте Смородінов сподівається, що його обміняють на одного з десятків українців, ув’язнених у Росії", зауважує ресрус і цитує очільника Нацполіції: “Він не розуміє, що він нікому не потрібен. Його забули, списали, він використана куля. У нашого ворога, на жаль, багато таких, як він, у запасі”.

Фото з ресурсу mil.in.ua