Ігор Сердюк: Розчаклування недуги. Локальна традиція, "старі" хвороби та "нова" медицина в Україні ХVІІІ–ХІХ ст.
.jpg)
У 2019 році ми з Володимиром Маслійчуком задумали написати колективну книжку по історії медицини в Україні 18-19 століття. Хотілося показати тогочасне суспільство через амбівалентність медичних уявлень, практик, як нові медичні знання функціонують разом із традиційним світоглядом та уявленнями про тіло й хвороби. До прикладу, тоді для порятунку від епідемій одночасно застосовували жорсткі санітарні міри й хресні ходи, при цьому учасниками обох процедур могли бути ті ж самі постаті.
На наш заклик відгукнулись Анастасія Подгорна, Ганна Клименко, Святослав Чирук, Оксана Карліна, Валентина Шандра. Вони написали цікаві сюжети, а Олексій Сокирко то все прочитав і написав післямову.
Мій розділ стосувався уявлень про патологічні тіла і їх використання як ресурсу. Якщо простіше, то про те, як Гетьманщина (не)надсилала сіамських близнюків до Кунсткамери.
Книжка побачила світ у 2021 році невеликим накладом. Через повномасштабку ми не робили презентацій, якихось подій чи обговорень. Тому її поява на світ відбулася непоміченою, але тираж потроху розійшовся (частину змогли передати до бібліотек). Кілька днів тому, саме на мій день народження, чудовий харківський видавець Олександр Савчук, зробив друге видання. Я дуже радий, що книга отримала життя, її можна придбати (посилання у коментареві).Книжка особлива тим, що передмова і післямова тут теж є самостійними одиницями, які, сподіваюсь, сприятимуть розвитку інтересу до вивчення історії медицини на українському матеріалі. Ще ми з Володимиром її дійсно редагували, зокрема зробили усе, щоб була схожа стилістика, а на читача не тиснуло зайве унауковлення, Анастасія Момот зробила хороші покажчики. Тому це дітище мені особисто подобається (попри мій перфекціонізм), запрошую до читання, критики, обговорень. Сподіваюсь, що буде нагода зробити кілька презентацій.

Ігор Сердюк - доктор історичних наук, професор кафедри історії України, керівник Центру історико-антропологічних досліджень Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. Ігор Сердюк здобув Премію Президента України для молодих учених 2022 р.
Першоджерело за посиланням.

На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією редакції інформагенції "Погляд".
Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.
Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!
Рекомендуємо переглянути попередні матеріали Ігоря Сердюка :
Ігор Сердюк: Дрони: сфери застосування в теперішній ситуації.
Ігор Сердюк: Анексія рф територій України або, як реагують на шабаш в росії.
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і дивіться нас на YouTube. Також читайте та підписуйтесь на нас у Facebook Погляд Київщина та Іnstagram.