Новини
Україна
Київщина
Суспільство

Хто і як може закупитися на Prozorro Market?

23.07.2019 Косянчук Інна 0

Перший державний онлайн-магазин, який працював у пілотному режимі по Києву й Київській області,  дає змогу держустановам обійтися без тендерів, і придбати необхідне у кілька кліків

Без тендерів, а ще – без бюрократії, недбалих постачальників і тривалих у часі доставок державні установи можуть закуповувати необхідне у першому державному онлайн-магазині Prozorro Market, який спрямований на закупівлю канцтоварів, техніки, ліків, медматеріалів вартістю до 200 тисяч гривень.  Тобто це альтернативна, але не обов’язкова форма закупівлі для держустанов. Вони можуть придбати необхідне або звичним шляхом оголошення тендеру, або ж шляхом укладення договору та публікації звіту. Prozorro Market якраз створили для того, щоб зробити такі закупівлі простішими, і водночас дотримуватися принципів конкурентності та прозорості. Цей перший державний онлайн-магазин запрацював наприкінці квітня.  Його «обкатка» відбулась по Києву та Київщині, а нині від доступний для закупівель у всій країні.

Голова тендерного комітету та фінансовий директор держустанови “Фонд енергоефективності" Василь Коваль  зауважив: “У тому, що це відкритий та простий у використанні інструмент, ми переконалися на власному досвіді — уже купили через онлайн-магазин комп’ютери та ксерокси. Використовувати Prozorro Market там вирішили перш за все задля прозорості закупівель”.

“Prozorro Market працює два місяці, проте навіть за такий короткий час ми маємо позитивні результати. Через перший державний онлайн-магазин придбано товарів на понад чверть мільйона гривень. Переважно це – ноутбуки, принтери, папір, інше офісне устаткування. Також є перші закупівлі медичних виробів – бинтів, медичних рукавичок, -зауважив генеральий директор ДП “ПРОЗОРРО” Василь Задворний. Державні замовники все більше розуміють переваги Prozorro Market. Замість закупівель поза системою, витрачання часу на пошуки постачальника, вони можуть зайти в онлайн-магазин і в пару кліків придбати товар. Все просто, швидко та у відповідності з законодавством».

Отже, чим вигідний Prozorro Market?

Замовникам. У Prozorro Market можна зробити замовлення, як у звичайному інтернет-магазині, а доставити товар мають не пізніше, ніж черех сім днів (до речі, під час тендерних закупівель процедура розтягується на 48 днів). До того ж, на цьому майданчику представлені перевірені постачальники, адже щоб торгувати на  Prozorro Market, вони мають надати відповідні документи та пройти перевірку в держустановах "Професійні закупівлі" та "Медичні закупівлі України" – це центральні закупівельні організації.  Також онлайн-магазин одразу оформлює чернетку звіту про укладений договір, а звітність проведених закупівель є у відкритому доступі. Окрім того, оскільки Prozorro Market працює з бізнесом напряму, то ціни тут нижчі ми, і вартість доставки уже включена.

Для участі в Prozorro Market замовникам потрібно бути зареєстрованим на одному із майданчиків-учасників пілотного проекту (dzo.com.ua, e-tender.ua, Zakupki.prom.ua, SmartTender.biz). Коли виникає потреба придбати необхідне – знайти розділ Prozorro Market та здійснити закупівлю.

Постачальникам. Щоб представити свої повари на Prozorro Market, потрібно лише один раз пройти реєстрацію, а далі діяти звичним шляхом – отримувати замовлення і вчасно відправляти їх за зазначеними адресами. Це зручніше й вигідніше, ніж шукати тендери, для кожного з них готувати документацію, а потім очікувати завершення процедури.

На сайті prozorro.gov.ua в рубриці “Prozorro Market. Пілот” є умови та перелік документів, які мають подати постачальники для участі у проекті. Процедура передбачає разову процедуру кваліфікації постачальника та товару.

Що можна придбати?

Нині можна придбати офісне устаткування та приладдя (папір, конверти, папки, файли-реєстратори, маркери), ноутбуки (HP, Lenovo, Acer, Dell), комп’ютерне обладнання (монітори, принтери), медичні матеріали (бинти, рукавички, вата), фармацевтичну продукцію (антибактеріальні засоби, транквілізатори, антикоагулянти - речовини, що перешкоджають зсіданню крові або уповільнюють його, кровозамінники та перфузійні розчини), мережеве обладнання (комутатори, роутери, модеми; але зараз зазначається, що цієї групи товарів немає в наявності), картриджі.

Втім, цей перелік невеликий для тестового терміну Prozorro Market, однак очікується поступове збільшення асортименту. Тим більше, що розробники макретплейса помітили навіть перевищення попиту над пропозицією. , що за словами розробників платформи, попит від державних установ уже є, і навіть перевищує пропозицію. За словами Василя Задворного, скоро серед пропозицій з’явиться бензин.

Джерело: Укрінформ

Фото з відкритих інтернет-ресурсів