Новини
Екологія
Вода
За кордоном

Гренландія й Антарктика втрачають льодовики в 6 разів швидше, ніж в 1990-і роки


Останні дані, які підтверджують той факт, що Гренландія й Антарктика втрачають лід в шість разів швидше, ніж в 1990-х роках, були опубліковані в журналі Nature. На жаль, ці результати відповідають прогнозам найгіршого сценарію Міжнародної групи експертів зі зміни клімату.

Як повідомляють в Тhe Guardian, всього за три десятиліття танення одних з найбільших льодових масивів Землі збільшилося в шість разів. Це приблизно з 81 млрд тонн на рік в 1990-х роках до 475 млрд тонн на рік в 2010-х роках. Висновок: танення наших полярних крижаних щитів сприяло 1/3 загального підвищення рівня океанів за цей проміжок часу.

Дані, що лежать в основі цих висновків, отримані з 11 супутників. Зокрема супутників місії ЄС Copernicus Sentinel-1 і Sentinel-2, а також місії ESA Envisat і CryoSat.

Науковий термін, який використовують вчені для визначення великомасштабної втрати льоду в полярних шарах – «баланс маси». Це пряма пропорційність з двома змінними. І прямо зараз одна змінна цього рівняння зростає за рахунок іншої.

Основне занепокоєння у вчених викликає той факт, що темпи танення льоду перевищують прогнози експертів ООН. Так, вони прогнозують зростання рівня Світового океану на 53 сантиметри до 2100 року, тоді як танення льодовиків може додати до цього показника ще 17 сантиметрів.

«Кожен сантиметр підйому рівня моря призводить до затоплення прибережних районів і ерозії прибережних районів, порушуючи життя людей навколо планети. Якщо все піде за найгіршим сценарієм, то до кінця століття рівень світового океану підніметься на 17 сантиметрів». – пояснив Професор Лідського університету, що у Великій Британії, Ендрю Шепард. – «Це означає, що до 2100 року 400 мільйонів чоловік будуть піддаватися ризику при щорічному затоплення прибережних зон».

Нагадаємо, за останніми оцінками, тропічним льодовикам залишилося не більше 10 років. Також вчені вважають, що до кінця ХХІ століття льодовики можуть зникнути з кількох гірських хребтів.